100 milyar dolarlık tarihi görüşme

Giriş Tarihi: 9.8.2016 18:35 Güncelleme Tarihi: 9.8.2016 18:58
100 milyar dolarlık tarihi görüşme

lideri Putin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasındaki ilişkilerin Kasım 2015 öncesine döndürülmesi için mutabakata vardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Devlet Başkanı Vladimir Putin, uçak krizinden sonra bugün ilk kez 'da bir araya geldi. İki ülke arasında uçak krizinden önce belirlenen 100 milyar dolarlık ticaret hacminin kritik görüşmeyle tekrar canlanması bekleniyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN VE PUTİN'DEN ORTAK AÇIKLAMA

MASADAKİ ANA BAŞLIKLAR

Tarihi görüşmede "100 milyar dolarlık ticaret hacmi" hedefinin tekrar canlandırılması adına vizelerin kaldırılması, charter seferlerinin yeniden başlaması, Türkiye'den gelen tarım ürünleri ve yaş meyve sebzeye ilişkin kısıtlamaların kaldırılması, Türk iş adamlarına getirilen sınırlamaların kaldırılması ile ve ulaştırma konuları, liderler tarafından çözülecek. Türk Akımı başta olmak üzere enerji konuları da masaya yatırıldı ve iki lider bu konularda ilişkilerin Kasım 2015 öncesine döndürülmesi için mutabakata vardı.

İKİ LİDERDEN ORTAK MESAJ: PROJELER DEVAM EDECEK

EN KRİTİK BAŞLIK ENERJİ

Başta doğalgaz ticareti, Türk Akımı boru hattı ve Akkuyu Nükleer Enerji Santrali projeleri olmak üzere enerji iş birliği ise iki ülke arasında en kritik konulardan biri olarak ön plana çıkıyor. Türkiye'nin ilk nükleer santrali olacak Akkuyu NGS projesi de yaklaşık 25 milyar dolar bütçeyle Rusya tarafından gerçekleştiriliyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN-PUTİN GÖRÜŞMESİ

HEDEF 100 MİLYAR DOLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rus devlet televizyonuna dün verdiği röportajda, "Talihsiz bir uçak düşürme olayından sonra sekiz aylık bir süre geçti. Bizim Türkiye-Rusya ilişkilerinde ekonomik alanda 100 milyar dolarlık bir hedefimiz vardı, bazı dev projelerimiz aksamaya uğradı, Akkuyu Projesi gibi. Şimdi bunları yeniden ele alma fırsatımız olacağı gibi inanıyorum ki Türkiye-Rusya ilişkilerinde yeni bir sayfa açılacak." demişti.

100 MİLYAR DOLARLIK TARİHİ GÖRÜŞME
DOSTLUK YEMEĞİNDE DİKKAT ÇEKEN JEST!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
100 milyar dolarlık tarihi görüşme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN