IAB 2016 ilk yarı dijital reklam yatırımlarını açıkladı

2016’nın ilk yarı Dijital Reklam Yatırımları IAB tarafından açıklandı. IAB AdEx-TR sonuçlarına göre dijital reklam yatırımları, 2015’in aynı dönemine oranla yüzde 20 oranında artarak 927.6 Milyon TL’ye ulaştı.

Giriş Tarihi: 26.9.2016 17:03 Güncelleme Tarihi: 26.9.2016 17:32
IAB Türkiye 2016 ilk yarı dijital reklam yatırımlarını açıkladı

IAB yetkilileri, sektördeki gelişmelere paralel olarak bu yıl verinin analizinde değişikliğe gidildiğini ve Mobil'in format olmaktan çıkarılarak platform olarak konumlandırıldığını belirtti. AdEx-TR'de yapılan bir diğer önemli değişiklik ise, Arama Motoru Reklamları başlığı altında artık sadece Ücretli Sıralama Yatırımlarının olması, esasen display olan Arama Motoru Görüntülü Reklam Ağı yatırımlarının Gösterim ya da Tıklama Bazlı Reklam Yatırımlarının içine alınması oldu.

IAB 'nin yaptığı açıklamaya göre, display reklam yatırımları 2016'nın ilk 6 ayında yüzde 19.6 büyüyerek 546 milyon TL oldu. Display reklamlar kategorisinde en büyük payı 427.7 milyon TL ile Gösterim ya da Tıklama Bazlı Reklam Yatırımları aldı. Video reklam yatırımları yüzde 50.2'lik büyümeyle 91.8 milyon TL olarak gerçekleşirken, sponsorluk reklamlarının yerini alan Native 26,5 milyon TL'ye ulaştı.

Artık sadece Ücretli Sıralama Yatırımlarını içeren Arama Motoru Reklam Yatırımlarının büyüklüğü 329.6 milyon TL olurken, İlan Sayfaları Reklam Yatırımları 44.5 milyon TL'ye çıktı. Geçen yıl Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun'un etkisine bağlı olarak küçüldüğü tahmin edilen E-posta, ilk ayda da küçülmeyi sürdürdü ve 2.8 milyon TL oldu. Buna karşılık Oyun İçi reklamlar 4.8 milyon TL'lik büyüklüğe erişti.

927.6 milyon TL'lik toplam dijital reklam yatırımlarının 144.6 milyon TL'si display, arama motoru, ilan sayfaları, e-posta ve oyun içi reklam dahil olmak üzere mobil platformlarda gerçekleşti. 126.7 milyon TL'lik büyüklüğe ulaşan Sosyal Medya reklamlarının yüzde 60.7'si mobil cihazlarda yer aldı. 2016'nın ilk yarısında programatik satın almanın artışı sürdü ve büyüklüğü 164 milyon TL'ye çıktı.

IAB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mahmut Kurşun 2016 yılının ilk yarısını, "Zor bir yılın ardından gelen ilk yarı rakamları bizleri memnun etti. Dijital tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de reklam sektörünün çekici gücü olmaya ediyor. Ancak büyümenin sürdürülebilir olmasını sağlamak hepimizin sorumluluğu. Bu kapsamda geçtiğimiz aylarda dünyada ve Türkiye'de sıkça gündeme gelen ad blocking ve ad fraud konularında sektörün tüm taraflarının daha hassas davranması ve sorumluluk

üstlenmesi gerekiyor. Ayrıca hepimizin bildiği gibi, yılın ikinci yarısında ülkemiz beklenmedik sıkıntılar yaşadı. Bunların asla tekrar etmemesini ve 2016'yı da çift hanelerle ifade edilen bir büyüme oranıyla kapatmayı diliyorum." sözleriyle değerlendirdi.

IAB Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Sekreteri Selim Gülmen görüşlerini, "Dijitalin beklentiler doğrultusunda bir performans gösterdiğini düşünüyorum. Bunu sağlayan önemli unsurlardan biri de markaların yaratıcı ve sonuç getiren çalışmalara yatırım yapması, ajansların da bu ihtiyacı karşılayabilecek çözümler sunmasıdır. Örneğin, Mixx Avrupa'da her yıl kazanılan ödüllere bu yıl 17 tane daha eklendi, bir de Grand Prix ülkemize geldi. Yayıncı, ajans ve reklamveren üçlüsünün uyumlu ve küresel standartları benimseyerek çalışması gelişime katkı sağlayacaktır." diyerek dile getirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IAB Türkiye 2016 ilk yarı dijital reklam yatırımlarını açıkladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN