Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yazarkasa POS e-dönüşüme güç katacak

Ticari hayatı kolaylaştırmayı ve kayıt altına almayı amaçlayan yazarkasa POS sistemi, e-dönüşümün diğer ayaklarıyla birlikte vatandaşlara da yarayacak

Giriş Tarihi: 29.9.2016
Yazarkasa POS e-dönüşüme güç katacak
Sanal dünyada birçok ticari işlemin yapılabilmesini mümkün kılan e-hizmetler, vatandaşların hayatını kolaylaştırıyor. e-Fatura, e-Defter, e-Arşiv fatura, e-Tebligat ve yazarkasa POS gibi uygulamaları içerisinde barındıran e-dönüşüm süreci, önemli işlemlerin tek noktadan gerçekleşmesine imkân tanıyor. Ticari hayatı bir yandan kolaylaşırken diğer yandan etkin şekilde kayıt altına alınıyor. Dönüşümlerin önemli bir ayağını da yazarkasa POS sistemi oluşturuyor. 3 milyona yakın esnaf ve KOBİ'yi ilgilendiren dönüşüm kapsamında hâlihazırdaki tüm yazarkasa ve POS cihazları olacak. Bunların yerini 'Yeni Nesil Ödeme Kayıt Sistemi' adı verilen, yazarkasa ile POS'u tek bir alette toplayan cihazlar alacak. İnternete bağlı yeni nesil akıllı kasalar Maliye Bakanlığı'na anında bildirim yapacak. Vergi denetim müfettişleri de masa başından tek bir tuşla denetim yapabilecek. Yeni sistemle fiş de tarih oluyor. 2004 yılında başlayan e-dönüşüm uygulamaları, hızlı şekilde yaygınlaşmaya devam ediyor.

PERAKENDE DİJİTALLEŞİYOR
Özellikle de perakende sektöründe ciddi bir dijitalleşme göze çarpıyor. Hantal süreçler ortadan kalkıyor. İşletme kaynaklarını daha verimli kullanmak ve şirketler arası entegrasyonu daha verimli kılmak adına süreçler elektronik ortama geçiyor. 2015 sonu itibarıyla e-fatura uygulamasına geçen ilave mükellefler ile toplam kullanıcı mükellef sayısı 48 bine ulaştı. E-fatura uygulamasına benzer bir uygulama olan e-arşiv faturaya 2 bin 500 mükellef geçiş yaptı. Böylece e-fatura ve e-arşiv faturaya geçen mükellef sayısı toplamı 50 bini aştı. 2015'te 'de toplam 100 milyon adet e-fatura oluşturuldu. 2016'da ise toplam oluşacak e-fatura adedinin 500 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor. e-dönüşümün önemli bir ayağını yazarkasa POS sistemi oluşturuyor.

KANUN KİMLERİ NASIL ETKİLİYOR?
3100 Sayılı Kanun'a göre, ödeme kaydedici cihaz kullanma mecburiyetinde olan, Vergi Usul Kanunu'na göre birinci ve ikinci sınıf tacir kapsamına giren, perakende olarak mal satışı veya hizmet ifasında bulunan ve Vergi Usul Kanunu'na göre fatura düzenleme zorunluluğu olmayan satışları bulunan mükellefler, yeni nesil ödeme kaydedici cihazları kullanma mecburiyeti kapsamında.

10 MİLYAR TL VERGİ GELİRİ
'de yaklaşık 2.3 milyon POS cihazı bulunuyor. Uygulamayla 10 milyar lira vergi geliri hedefleniyor. Öncelikle yol kenarında otopark hizmeti veren firmalar, restoranlar, ev ve işyerlerine sipariş götüren işletmelerin sisteme geçmesi gerekiyor. Yeni nesil ödeme kaydedici cihazlara geçişin 1 Ocak 2017 tarihine uzatılmasıyla rahatlayan esnafın önünde yaklaşık 3 ay bulunuyor. Özetle yeni nesil ödeme kaydedici cihazlar işyerlerine zaman ve maliyet kazancı sağlamakla kalmıyor, kayıt dışı ekonomiyle mücadele açısından da etkin bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor.

EKSTRA GELİR İMKANI SAĞLIYOR
Yeni nesil bütünleşik masaüstü yazarkasa POS ile fatura ödeme, kontör yükleme, dijital kupon uygulamaları, sadakat programları ve puan uygulamaları gibi işlemler yapılabiliyor. Katma değerli servisleriyle esnafın ve perakende zincirlerinin yanında olan şirketler, bu platform ile işletmelere ekstra gelir elde etme imkânı da sağlıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yazarkasa POS e-dönüşüme güç katacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN