Cebine üç-beş kuruş koy istediğin notu al

Giriş Tarihi: 30.9.2016
Cebine üç-beş kuruş koy istediğin notu al

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘yalancı çoban’ benzetmesi yaptığı Moody’s’e, “Bunların cebine üçbeş kuruş para koy, istediğin notu al. Nereden talimat aldıklarını biliyoruz” sözleriyle yüklendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'nin kredi notunu düşüren Moody's'e sert tepki göstererek, "Bunların cebine üç-beş kuruş ekstra para koy istediğin notu al, bunlar böyle" dedi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki 27. Muhtarlar Toplantısı'nda yaptığı konuşmada yalancı çoban benzetmesi yapan Erdoğan, " ile ilgili o kadar yalan yanlış adım attılar ki kimse artık onları ciddiye almıyor" değerlendirmesini yaparak şunları söyledi:

EKONOMİ KARTI MASADA: Ülkemize yönelik saldırılar çok farklı mecralar üzerinden yürütülüyor. Bunlardan biri de ekonomi. 'nin önünü terörle, darbe girişimleriyle uluslararası alandaki ayak oyunlarıyla kesemeyeceklerini görenler ekonomi kartını masaya sürdü.

BUNLAR BENİ ÇOK SEVERLER: 15 Temmuz'dan sonra kriz beklentisine girenler hayal kırıklığına uğradı. Milletimiz ekonomiye sahip çıktı. Bunun üzerine eskiden beri siyasi saiklerle hareket eden kredi derecelendirme kuruluşları devreye girdi. Ben bu kuruluşları çok severim, onlar da beni.

SİPARİŞ ÜZERİNE NOT: Amerika seyahatimde çok önemli şirketin CEO'su 'Bu CEO'ların sizinle arası pek iyi değil, bunun nedeni nedir' dedi. İsim vermeyeceğim kredi derecelendirme kuruluşlarıyla ilgili 'Bunlar sipariş üzerine not verirler' dedim. Birkaç gün önce bizi yatırım yapılabilir ülkeler içinde gösterdiler. Ben buna inanmıyorum. Sanki benden intikam alırcasına birden notumuzu hop diye düşüverdiler. Düşürdüler de ne oldu? Hazine ihalesine dışarıdan ve içeriden bunların beklediğinin çok üstünde bir ilgi oldu.

İSTEDİĞİNİZ KADAR DÜŞÜRÜN: Türkiye gibi kendi ayakları üzerinde duran bir ülkeye durağan diyorlar. Bu sefer durağan da demediler, notu düşürdüler. Ya istediğiniz kadar düşürün Türkiye'nin gerçeği bu değil. Türkiye yatırımlarına, kalkınmaya, yükselmeye, güçlenmeye devam ediyor. Talimatları nereden aldıklarını da biliyoruz.

İŞADAMLARINA ÇAĞRI: Ben bunu sanayicilerimizle, tüccarlarımızla da konuşuyorum. Yahu siz de bir haykırın be. Ne ürettiğinizi, sattığınızı bilen siz değil misiniz? Dünya piyasalarında malınızı bu kredi derecelendirme kuruluşları mı satıyor, fabrikalarınızı bunlar mı kuruyor, size krediyi bunlar mı veriyor? Öyleyse ya dimdik durun. Her şeyden önce siz Türksünüz Türk. Türkiye Cumhuriyeti'nin evladısınız.

2017 SIÇRAMA YILI OLACAK
İhracatta yavaş da olsa yukarı doğru gidişin başladığını anlatan Erdoğan, "Turizmde ciddi bir kıpırdanma başladı, Rusya'dan charter seferlerinin başlaması patlama getirdi. İlk altı aydaki büyüme önemli ama gerçek potansiyelimizin yanında hiçbir şey. Türkiye yüzde 5'in altında büyümeyi hak etmiyor. Bu oranı yakalamak elimizde, hep beraber çalışırsak 2016'yı kurtarırız, 2017'yi tarihi bir sıçrama yılı haline dönüştürebiliriz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz reel ekonomiye bakıyoruz. Üretimi, istihdamı, ihracatı, yatırımları artıracak, markalaşmayı, yüksek teknolojiyi, kaliteyi teşvik edecek önlemleri alıyoruz. Osmangazi Köprüsü'nü açtık, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü açtık. Açtığımızdan, paralı geçişler başladığından beri iki kat artış oldu. 20 Aralık'ta da Avrasya Tüneli'ni açıyoruz. Kredi derecelendirme kuruluşlarına tavsiyem buyursunlar misafirimiz olsunlar tünelden geçiversinler" dedi.

FİNANS OLİGARŞİSİ İŞBAŞINDA
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Kalkındırma Programı" tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada Moody's'in tepki çeken not kararı ile ilgili de konuştu. Bahçeli, "Uluslararası derecelendirme kuruluşlarının vakit kaybetmeden not kırarak Türkiye'nin yatırım yapılabilir ülke olmadığına dair yaygara koparmaları finans oligarşisinin son iki asırda olduğu gibi yine işbaşında olduğuna kanıttır. Silahla başaramayanlar; faiz, kur, finansal varlıklar üstünden yeni bir alan açmanın peşindedir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cebine üç-beş kuruş koy istediğin notu al
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN