Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkanlık sistemi ekonomiyi şahlandıracak

Maliye Bakanı Ağbal, başkanlık sisteminin ekonomik ve politik ivmeyi yukarı taşıyacağını belirterek, “Belirsizlikler bitecek, daha hızlı karar alınacak” dedi

Giriş Tarihi: 25.10.2016
Başkanlık sistemi ekonomiyi şahlandıracak
Maliye Bakanı Naci Ağbal, referanduma gidilmesi durumunda başkanlık sistemine 'evet' çıkacağını belirterek, "Bunun şu anda konuşulması bile gelecek birkaç yıl için müthiş bir olumlu enerji meydana getirdi. Ekonomi noktasındaki algıyı da olumlu noktaya taşıyacak" dedi. SABAH'a konuşan Ağbal, başkanlık sisteminin Türkiye'de ekonomik ve politik ivmeyi yukarı taşıyacağını belirtti.

BELİRSİZLİK BİTECEK
Dışarıda ve içeride başkanlık sistemi üzerinden belirsizlik algısı yürütülmeye çalışıldığını söyleyen Ağbal, şöyle konuştu: "Sistem değişikliğine gidildiğinde vatandaş buna olumlu bakacak. Bu yöndeki beklentiler ekonomiyi de olumlu etkileyecek. Ekonomide en kritik konulardan biri hızlı karar alınması. Anayasada yapılacak değişiklik güçlü bir başkanlık sistemini getirirse ekonomide ciddi karar alma yeteneği ortaya çıkacak. AK Parti'yi diğer iktidarlardan ayıran hızla karar alması. Bu kadar güçlü olmamıza karşın parlamenter sistem kararların hızlı alınmasına imkân vermiyor. Parlamento dengeleri açısından olması gerekenden bir adım geriden adım atıyoruz." Başkanlık sisteminin siyasi istikrarı garanti edeceğini, böylece ekonomiye de ivme katacağını anlatan Ağbal, "Türkiye gibi büyük potansiyel barındıran ülkede güçlü siyasi irade ciddi manada katkı verecek. Parlamenter demokrasinin kendi içyapısı itibarıyla sürdürülemeyeceğini herkes kabul ediyor. Türkiye'nin dış âlemde kendini dönüştürme gücünü pekiştirecek. Herkes şöyle bakıyor. Dışarıdaki piyasa karşısında güçlü bir siyasi figüre göre tavır alıyor. Parçalı, güçsüz yapı görürse davranışlarına yansıtıyor" diye konuştu. Başkanlık sisteminin yatırımcıları da olumlu etkileyeceğini anlatan Ağbal, "1990'lı yıllardaki sıkıntılardın arkasında yatan nedenlerden biri koalisyon yapıları, güçsüz siyasi iktidarlardı. Türkiye 2023, 2053 vizyonunu yakalayacaksa, güçlü iktidarı ortaya çıkaracak siyasi sistem kurulmalı" dedi. Ağbal, başkanlık sisteminin yapısal reform olabilecek birçok şeyin önünü açacak temel dinamik olacağını da vurguladı.

MHP TARİHİ GERÇEĞİ GÖRDÜ
Başkanlık sistemine ilişkin MHP'nin tutumunu değerlendiren Ağbal, "Halkoyuyla seçilen bir Cumhurbaşkanı var. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin yapmış olduğu açıklamaları bu tarihi gerçekleri görme olarak değerlendiriyorum. AK Parti olarak MHP'nin ortaya koyduğu yaklaşımla yakın zamanda anayasa değişikliğini parlamentoya getireceğiz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkanlık sistemi ekonomiyi şahlandıracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN