Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa borca battı

Avrupa’nın borcu GSYİH’sinin yüzde 90’ını aştı. Almanya Maliye Bakanlığı parasal genişleme için ‘yer kalmadığı’ yorumunu yaparken 2017 Nisan’ında artık bazı ülke tahvillerinde marj kalmayacağı belirtiliyor

Giriş Tarihi: 19.11.2016
Avrupa borca battı

Almanya Maliye Bakanlığı, geçtiğimiz gün bir rapor yayımlayarak AB'nin kamu borcunda kritik seviyeye geldiğini ve parasal genişleme için 'yer kalmadığını açıkladı. 19 ülkeli Euro Bölgesi'nde borcun Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'ya oranı yüzde 90'ları aştı. Büyüme için parasal genişlemeye giden AB'nin 'mali genişlemesi' 'mali duruşa' doğru ilerliyor. Avrupa Komisyonu'nun 'kritik' olarak değerlendirdiği bu borç seviyesi hakkında "Manevra kabiliyeti kaybedilmiş durumda" yorumları yapılıyor.

NİSAN 2017 KRİTİK
Almanya Maliye Bakanlığı sözcülerinden biri "AB'deki bu yüksek borç oranlarının ışığında genişleyici maliye politikaları için bir olanak kalmadı" yorumunu yaptı. Konu hakkında SABAH'ın sorularını yanıtlayan İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Müdürü Şant Manukyan, "Cari kurallarla alabilecekleri bononun sınırlarına çok yaklaştılar. Önümüzdeki yıl nisan ayından itibaren iş kendi akışı içinde duvara vurma durumunda olacak. Nisan 2017'de bazı ülke tahvillerinde daha fazla marj kalmıyor. Şu anda ECB'deki sermayeye göre alım yapıyorlar. Bu kural değiştirilirse ancak genişleme olur. En borçlu olandan başlayabilirler. Ya da - 0.40 depo faizinden daha düşük oranları almama kararını değiştirip negatif de olsa alabilirler. Açıktan söylenmiyor ama bir değişiklik isteniyor. Almanya ise bu tür değişikliklere karşı" yorumunu yaptı.

DRAGHİ: HER TÜRLÜ ARACI KULLANACAĞIZ
Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, 19 üyeli Euro Bölgesi'nde ekonomik toparlanmanın güçlü olmadığını ve mevcut parasal destek seviyesinin önümüzdeki yıllarda ekonomik görünüm için "kilit bir unsur" olduğunu belirtti. Draghi, "Mevcut fiyat dinamiklerinde henüz tutarlı bir güçlenme görmüyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa borca battı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN