Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kredi kullanırken nelere dikkat etmeli?

Borç kapatmaktan otomobil alımına , okul masraflarını karşılamaya ya da konut kredisi peşinatına kadar pek çok ihtiyacımız için gereken nakdi ihtiyaç kredisi kullanarak sağlayabiliriz. Peki ihtiyaç kredisi kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

Giriş Tarihi: 24.11.2016 12:27

Öncelikle kredi kullanırken karşılaştırmak yapmak şart. Çünkü kredi faiz oranları bankadan bankaya göre değişkenlik gösteriyor. Hatta bazı bankalar kredi notuna göre de kişiye özel faiz oranı verebiliyor. Bunun için karşılaştırma sitelerini kullanmak en doğru çözüm olacaktır. Tek tek banka banka dolaşmak yerine, almak istediğiniz kredi tutarı ve vade aralığını girerek karşılaştırma yapılabilir. Aynı tutarda krediler için bankalar arasında çok ciddi farklar olabiliyor.

KARŞILAŞTIRMA YAPIN

Karşılaştırma yaptıktan sonra gelirinize ya da ödeme planına göre vadeyi seçmek önemli. Örneğin kredi borcunuzu kısa sürede bitirmek isteyebilir ancak gelirinizin düşük olması nedeniyle buna onay çıkmayabilir. Bankalar bu konuda genelde şöyle bir hesaplama yapıyor. Kredi aylık taksitlerinin gelirinizin %40'ını geçmemesi isteniyor. Geliriniz düşükse vade aralığını yüksek seçmeniz daha doğru olacaktır. Örneğin aylık geliriniz 2.000 TL ise bankalar ihtiyaç kredisinde aylık taksitlerin 800 TL'yi konut kredisinde de 1.200 TL'yi geçmesini istemez. Bazen ufak tefek oranlarda tolerans gösterilebileceğini de hatırlatalım.

KREDİ NOTUNUZU ÖĞRENİN

Bankalar kredi notunuza göre size kredi verirler bu yüzden başvuru yapmadan önce kredi notunuzu öğrenmekte fayda var. Notunuz düşükse bir kaç ay ödemelerine dikkat ederek notunuzu da yükseltebilirsiniz. Yüksekse de yüksek nota daha düşük faiz oranı veren bankaları tercih edebilirsiniz. Kredi Kayıt Bürosu ya da bankalardan kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

ÖDEME GÜNÜNE DİKKAT!

Krediniz çıktı ya da çıkmak üzere ödeme planınızı dikkatli yapmazsanız bir anda kredi notunuzun düşmesine sebep olabilirsiniz. Gelir durumunuza ve örneğin aylığını ay başında alıyorsanız ona göre kredi son ödeme tarihlerini seçin. Birkaç günden bir şey çıkmaz diye düşünmeyin. Ufak tefek gecikmeler bile kredi notunu düşürebiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kredi kullanırken nelere dikkat etmeli?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN