Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Plaka sorgulama nasıl ve neden yapılır?

İnternet ortamı üzerinde yer alan Emniyet Genel Müdürlüğü’nün online araç sorgulama ve plaka sorgulama işlemi ile birlikte artık vatandaşlar 2.el araç alım-satım piyasasında karşı karşıya kalınabilen hasar ve çalıntı durumuna ilişkin olarak ayrıntılı bilgi alınabilmesi mümkün olunuyor. Özellikle de günümüz modern yüzyıl Türkiye’sinde son derece yoğun ve sık bir şekilde ilgi görmekte olan 2.el araç alım-satım piyasasında vatandaşların çok sık şekilde karşı karşıya kalabildiği hasarlı araç durumu ve çalıntı araç durumu dolayısı ile hem maddi hem de manevi mağduriyetlerin yaşanması dolayısı ile Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından online araç sorgulama ve plaka sorgulama işlemi sunuluyor.

Giriş Tarihi: 28.11.2016 10:19 Güncelleme Tarihi: 28.11.2016 10:22
Plaka sorgulama nasıl ve neden yapılır?

İnternet ortamı üzerinde yer alan Emniyet Genel Müdürlüğü'nün online araç sorgulama ve plaka sorgulama işlemi ile birlikte artık son derece pratik bir şekilde araç sorgulamalarını gerçekleştirebilme şansına sahip olabiliyor. Günümüzün hızla gelişen teknolojileri sayesinde artık son derece pratik bir şekilde bulunulan her yerden internete erişim sağlanabiliyor. Bu çerçevede de vatandaşlar nerede olursa olsun internet ortamına erişim sağlayarak, sadece birkaç dakika içerisinde tüm kamu işlemlerini gerçekleştirebilme şansına sahip olabiliyor.

DAKİKALAR İÇİNDE ARAÇLARI İNCELEYİN!

Her geçen gün büyük bir hız ile gelişen teknoloji sayesinde artık vatandaşların birkaç dakika içerisinde kamu dijital hizmet uygulamalarını kullanarak kamu işlemlerini gerçekleştirebilme şansına sahip olabiliyor. Bu çerçevede de son yıllarda Türkiye'de özellikle Otomobil piyasasında yaşanan önemli hareketlenmeler neticesinde artık piyasa içerisinde yaşanan sektörel sorunlara yönelik olarak Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından internet hizmetleri sunulmaya başlandı. İnternet ortamı üzerinde yer alan Emniyet Genel Müdürlüğü'nün online araç sorgulama ve plaka sorgulama işlemi ile birlikte artık vatandaşların sadece dakikalar içerisinde en güncel araç bilgilerine ulaşabilme şansına sahip olabiliyor.

ONLİNE ARAÇ SORGULAMA VE PLAKA SORGULAMA İŞLEMİ İLE BİRLİKTE ARTIK VATANDAŞLAR ALACAKLARI ARACIN BİLGİLERİNE ULAŞABİLİYOR

İnternet ortamı üzerinde yer alan Emniyet Genel Müdürlüğü'nün online araç sorgulama ve plaka sorgulama işlemi ile birlikte artık vatandaşlar 2.el araç alım-satım piyasasında karşı karşıya kalınabilen hasar ve çalıntı durumuna ilişkin olarak ayrıntılı bilgi alınabilmesi mümkün olunuyor. Özellikle de günümüz modern yüzyıl Türkiye'sinde son derece yoğun ve sık bir şekilde ilgi görmekte olan 2.el araç alım-satım piyasasında vatandaşların çok sık şekilde karşı karşıya kalabildiği hasarlı araç durumu ve çalıntı araç durumu dolayısı ile hem maddi hem de manevi mağduriyetlerin yaşanması dolayısı ile Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından online araç sorgulama ve plaka sorgulama işlemi sunuluyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından internet ortamı üzerinde vatandaşların hizmetine sunulan online araç sorgulama ve plaka sorgulama işlemi e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Özellikle de vatandaşların birkaç dakika içerisinde internete erişim sağlayarak, üzerinde yer alan kamu hizmet uygulamalarını kullanabilmekte olduğu sanal devlet portalı e-Devlet sistemi üzerinde Emniyet Genel Müdürlüğü'nün online araç sorgulama ve plaka sorgulama işlemini 'Adıma Tescilli Araç Sorgulama' ekranı üzerinden yapabilmek mümkün oluyor. Ancak e-Devlet sistemi üzerinde yer alan bu dijital sorgulama işleminde vatandaşlar sadece adına tescilli olan araçların bilgisini sorgulayabiliyor. İnternette sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) ekranı üzerinden ve 5664 SMS hattı üzerinden araç sorgulama ve plaka sorgulama işlemi birkaç dakika içerisinde gerçekleştirilebiliyor. Bu aşamada kısa mesaj ekranı üzerinden SBM 5664 SMS hizmeti ile bu işlemin gerçekleştirilebilmesi tüm operatörlerde 5 TL ücretlendirme ile gerçekleştirilebiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Plaka sorgulama nasıl ve neden yapılır?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN