Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yüksek binaya müsaade yok

Silueti bozan binalar için ve ’nın yeni belediye başkanlarına “gereğini yapın” talimatı veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Binalar 5+1 katı geçemeyecek. Yüksek binalara bir daha müsaade etmeyeceğiz” dedi

Giriş Tarihi: 2.12.2017
Yüksek binaya müsaade yok

AK Parti'nin yeni İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye başkanlarını görüntüyü bozan binalar ile ilgili uyaran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Gereğini yapacaklar. Göreceksiniz neler olacak" dedi. Erdoğan, Türkiye genelinde bundan sonra binaların zemin ile birlikte toplam 6 katı geçemeyeceğini de söyledi.

BAŞKANLARI ÇOK UYARDIM
Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında geçtiğimiz günlerde toplanan AK Parti MYK'da belediyecilik ve çevre düzenlemeleri detaylı olarak masaya yatırılarak bu konuda bir brifing verildi. Çalışmaları dinleyen Erdoğan, "Çevreye duyarlı, kentler olması için çok talimat verdim" dedi. Erdoğan, özellikle Ankara ve İstanbul'un eski belediye başkanlarını bu konularda da uyardığına dikkat çekerek, "Tabi efendim haklısınız, gereğini yapacağız" demelerine rağmen istenilen değişimin gerçekleşmediğini kaydetti.

GEREĞİNİ YAPACAKLAR
Bu konularda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın da çok ihmali olduğunu, izinlerle ilgili çok uyarılar yaptığını belirten Erdoğan, "Ama bakıyorsunuz değişen bir şey yok. Her yerde çok katlı bina var" mesajı verdi. İstanbul'un siluetini bozan binaların tıraşlanması konusunu da çok dile getirdiğine vurgu yapan Erdoğan, şöyle devam etti: "Gereğini yaptıklarını söylediler ama ortada bir şey yok. Şimdi yeni göreve gelen belediye başkanlarını uyardım. Mustafa'yla (Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna) konuştum. Göreceksiniz neler yapacak. Bu tür binalarla ilgili gereği yapılacak." Erdoğan'ın konuşmaları MYK'da, İstanbul ve özellikle de Ankara'daki bazı yüksek, görüntüyü bozan binaların önümüzdeki günlerde yıkım işlemlerinin başlayacağı şeklinde değerlendirildi.

'ÖZHASEKİ'YLE KONUŞTUM'
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ile konuştuğunu, "Bundan sonra binalar 4 artı 1'i geçmesin" dediğini belirten Erdoğan, "Sonra Bakan Bey geldi, müteahhitlik açısından 4 artı 1'in kurtarmadığını söyledi. Bundan sonrası için 5 artı 1 (zemin ile birlikte toplam 6 kat) olarak anlaştık" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüksek binaya müsaade yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN