Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vatandaşlar akaryakıta hücum etti

Kasım ayı perakende satış endekslerini açıkladı. Buna göre motorin ve benzin satışları kasım ayında tavan yaptı. TÜİK`in açıkladığı perakende satış endeksine göre 2018 yılının kasım ayında akaryakıt satışları yüzde 7.1 azalırken 2019 yılında bu rakam rekor kırarak otomotiv yakıtı satışları yüzde 8 oranında arttı. 2017 yılında ise akaryakıt satışları bir önceki yıla göre yüzde 6.6 artmıştı.

Giriş Tarihi: 14.1.2020 14:43 ABONE OL
Vatandaşlar akaryakıta hücum etti
TÜİK perakende satış endeksi verilerini açıkladı. Buna göre 12 aydır çok fazla artmayan akaryakıt satışları kasım ayı verisinde rekor kırdı. Otomotiv yakıtı satışları %8 arttı.

Kredi faizlerinin yıllık oranı son 6 ayda yarı yarıya düştüğünü ve tüketici kredilerinde yıllık artış oranı %60'ı aştığını hatırlatan Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Başkanı Fesih Aktaş, Uzmanpara'ya yaptığı açıklamada, "Daha önceden aracının kontağını çalıştırmayan tüketiciler ailesini alıp hafta sonu kısa yolculuklara çıkmaya başladı. Ayrıca bu yıl MEB ilk kez ilk ve ortaöğrenim ile liselerde 18-22 Kasım tarihinde bir haftalık ara tatil uyguladı, bu da ailecek seyahatlerle yakıt satışına yansıdığını gözlemleyebilmekteyiz." dedi.

HAREKETLİLİK YAŞANIYOR

Tüketicinin kullanım alışkanlıkları rahatlamaya başlayan ekonomik verilerle birlikte yol izlediğini söyleyen Aktaş," Akaryakıt alımındaki artışın bir diğer nedeni ise sanayi sektörüdür. Bugün açıklanan sanayi üretimi verilerinde; Ocak ayında -%7,3 ile daralmadaki sanayi üretimi (yıllık mevsim-takvim arındırılmış) Kasım'da yıllık 5,1 büyümeye çıktı. Endeks değeri Aralık'ta aynı kalsa yıllık artış 6,3 olacak yani yıl neredeyse tam tersi simetriyle daralmadan genişlemeye çıkmış olacak. Bu da reel sektör tarafındaki hareketliliği yansıtıyor." ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vatandaşlar akaryakıta hücum etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN