Türkiye'nin en iyi haber sitesi
İsmail Türüt

İsmail Türüt (d. 8 Haziran 1965, Ambarlık, Rize), Türk halk müziği sanatçısı.

Giriş Tarihi: 24.11.2014 17:08 Güncelleme Tarihi: 24.11.2014 17:08
İsmail Türüt (d. 8 Haziran 1965, Ambarlık, Rize), Türk halk müziği sanatçısı. 30'un üzerinde albümü bulunmaktadır. 1990'lı yıllardan sonra Erkan Ocaklı,Adnan Yılmaz ve Cengiz Kurtoğlu ile beraber birçok kaset yapmışlardır.

Hayatı

8 Haziran 1965 yılında Rize Merkez Ambarlık Köyünde üçü erkek, biri kız olmak üzere dört çocuklu bir ailenin, ikinci büyük çocuğu olarak dünyaya geldi. İlkokulu, köyü olan Ambarlık'ta, Ambarlık İlkokulunda bitirdi. Ayşe Türüt ile evli olan İsmail Türüt, Deniz, Yasemin, Miraç ve Nazlıcan adında 4 çocuk babasıdır.


Kariyeri


1982 yılında Laz Uşağı ile adlı ilk albümünü çıkardı. Kanal 7, TGRT, Flash TV'de Türüt Showu ile Kanal 7 ve Flash TV'de Fıkralarla Türkiye ve Meltem TV'den "Türütten Türküler" programı sundu. TGRT'de Tirvana ve Kanal 7'de Naber Bacanak adlı dizide başrol'ü oynadı. Türkiye'de yurtiçi ve yurtdışında olmak üzere en çok konser veren 5 sanatçıdan bir tanesidir. 2010 yılında Kırktan Sonra albümü piyasa Türkiye ve yurtdışında birçok Avrupa ülkesinde satışa sunuldu. Halen Vizyon Türk TV'de Türüt Show programı devam etmektedir.

Albümleri


*Laz Uşağı
*Komşu Kızı Lazmısın Çerkezmisin
*Ondan Kaynana Olmaz
*Çay Güzeli
*Güzellere Bayram Var Hamsi
*Kara Sevdalı Fatma
*Zorla Güzellik Olmaz
*Oy Canan
*Akıllı Ol
*Hamsi Gözlüm
*Suzan
*Deniz Gözlüm
*Karadeniz Sofrası
*Piryoz
*Deli Zekiye
*Dünya Tatlısı
*Kırktan Sonra
*Terör (2010)
SON DAKİKA