Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ordu Üniversitesi

Ordu Üniversitesi, Türkiye Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu'nun 2006 yılı içerisinde aldığı bir kararla bağlı olduğu OMÜ ve KTÜ'den ayrılarak Ordu ilinde açılan üniversite.

Ordu Üniversitesi, Türkiye Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu'nun 2006 yılı içerisinde aldığı bir kararla bağlı olduğu OMÜ ve KTÜ'den ayrılarak Ordu ilinde açılan üniversite.


Türkiye'de yeni kurulan üniversitelerden biri olan üniversite, Bakanlar Kurulu'nun 17 Mart 2006 tarih ve 5467 sayılı kanunu ile hayata geçmiştir. Üniversite, halen faal olarak öğretim faaliyetlerinde bulunan ve daha önceleri Ondokuz Mayıs Üniversitesine bağlı olarak faaliyet gösteren Ünye İktisadi İdari Bilimler Fakültesi, Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Sağlık Yüksekokulu ve Mesudiye Meslek Yüksekokulu ile Karadeniz Teknik Üniversitesi 'ne bağlı olarak faaliyet gösteren Ziraat Fakültesi ve Meslek Yüksekokulunun bir araya getirilmesi ile oluşturulmuş. Ayrıca, kuruluş yasasıyla beraber Tıp Fakültesi ile Fen Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimleri Enstitüsü ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü üniversiteye kazandırılmış.

Rektörün 17 Mayıs 2006 tarihinde atanmasından sonra, yoğun çalışmalar sonucunda üniversiteye Ünye Meslek Yüksekokulu ve Fatsa Meslek Yüksekokulu da katılmış. Akkuş Meslek Yüksekokulu'nun açılması doğrultusunda YÖK'ten onay alınmış, altyapının tamamlanması sonrasında bu kurumda öğretime başlayacak.

Evrensel bir yükseköğretim kurumu olmayı hedefleyen Ordu Üniversitesi, sahip olduğu çağdaş vizyonu ile, Türkiye gençliğine, toplumuna karşı olan sorumluluğunun üst seviyede olduğunun bilincinde ve bu sorumluluk içerisinde bilimsel faaliyetlerini, öğretim hizmetlerini yürütme ve gün geçtikçe geliştirme çabası içerisinde bulunuyor.

Ülkenin en genç üniversitelerinden biri olan üniversite, kuruluşundan bu yana geçen kısa süre içerisinde yönetsel yapılanmalarını ve bilgisayar alt yapısını tamamladı. Akademik kadrosunu güçlendirmede önemli adımlar atmış ve atmaya devam ediyor.

Öğrencileri ile el ele büyümeyi ve gelişmeyi sürdürmeyi amaçlayan, katılımcılığa önem veren üniversite, öğrenci temsilciliği mekanizmasını aktive etmiş ve sayıları 16'ya varan öğrenci kulüpleri kurarak, öğrencileri ile eğlenceli bir kent olan Ordu'yu kaynaştırmayı hedeflemiştir.

En öncelikli hedef ise, çağdaş, öğrencilerimizin her türlü sosyal ve kültürel ihtiyaçlarına yanıt veren modern bir kampüs oluşturmaktır. Bu hedefe ulaşmak için, kampüsün bütün alt ve üst yapı projeleri tamamlanmış, kampüse yeni binaların katılması için temeller atılmaya başlanarak geleceğin büyük üniversitesini oluşturmaya başlanmıştır.


Akademik Birimler

Fakülteler


*Ziraat Fakültesi
*Ünye İktisadi İdari Bilimler Fakültesi
*Fen - Edebiyat Fakültesi
*Fatsa Deniz BilimleriFakültesi
*Tıp Fakültesi
*Güzel Sanatlar Fakültesi
*Diş Hekimliği Fakültesi

Enstitüler

*Fen Bilimleri Enstitüsü
*Sosyal Bilimler Enstitüsü
*Sağlık Bilimleri Enstitüsü

Yüksek Okullar

*Sağlık Yüksekokulu

Meslek Yüksek Okulları

*Meslek Yüksekokulu
*Mesudiye Meslek Yüksekokulu
*Fatsa Meslek Yüksekokulu
*Ünye Meslek Yüksekokulu
*Ulubey Meslek Yüksekokulu
*Akkuş Meslek Yüksekokulu

Devlet Konservatuvarı

HABERLER Ordu Üniversitesi ile ilgili tüm haberlere, sabah.com.tr’ye eklenen son dakika haber ve gelişmelerine 7/24 bu başlık altından ulaşabilirsiniz. Toplam 03 Ordu Üniversitesi haberi sayfamızda bulunuyor.
BİZE ULAŞIN