Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Daniel Radcliffe kimdir?

23 Temmuz 1989, Londra Harry Potter filmlerinde canlandırdığı başkarakter Harry Potter rolüyle tanınan İngiliz oyuncu. 2001'den 2011'ye kadar Emma Watson ve Rupert Grint ile birlikte 8 Harry Potter filminde oynayarak yıldız olmuştur

Daniel Radcliffe, Fulham Londra'da doğdu ve büyüdü. Alan Radcliffe ve Marcia Gresham'ın oğludur. Kardeşi yoktur. Annesi Marcia Gresham, BBC için çekilen bazı filmlerde rol almıştır. Bunlar, The Inspector Lynley Mysteries ve Walk Away and I Stumble 'dır. Annesi Yahudidir ve Westcliff-Essex'de büyümüştür. Babası ise Kuzey İrlandalı bir Protestandır. Radcliffe, 1999 yılının Aralık ayında ilk oyunculuk deneyimini, Charles Dickens'ın bir romanı olan David Copperfield'ın uyarlamasında genç bir çocuğu canlandırarak yaşamıştır. Film iki parça halinde BBC'de yayınlanmıştır.

Kariyeri

2000 yılının Ağustos ayında Radcliffe birçok elemeden geçerek Harry Potter ve Felsefe Taşı adlı filmde başrolü oynamaya hak kazanmıştır. Filme çok büyük bir bütçe ayrılmıştı ve film İngiliz yazar J. K. Rowling'in kitap serisinden uyarlanmaktaydı. Ayrıca ilk filmden sonra Pierce Brosnan ile Panama Terzisi adlı filmde küçük bir rol almıştır. Harry Potter serisinin ilk filmi olan Harry Potter ve Felsefe Taşı'ndan sonra ikinci filmde de (Harry Potter ve Sırlar Odası) Radcliffe Harry Potter karakterini canlandırmıştır. Ardından Radcliffe, devam filmlerinde de yer almıştır. Bunlar Harry Potter ve Azkaban Tutsağı (2004), Harry Potter ve Ateş Kadehi (2005), Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı (Temmuz 2007) dır. 15 Temmuz 2009'da vizyona giren Harry Potter ve Melez Prens, Harry Potter ve Ölüm Yadigârları: Bölüm 1 (2010) ve son olarak Harry Potter ve Ölüm Yadigârları: Bölüm 2'dir. Harry Potter karakterini Radcliffe canlandırmıştır. Filmler, yaptıkları hasılatlar ile sinema piyasasında ses getirmektedir. Ayrıca filmde Ron Weasley rolündeki Rupert Grint ve Hermione Granger rolündeki Emma Watson da eşlik etmiştir.

Kişisel yaşamı

Radcliffe, Sussex House School, City of London School gibi okullara gitti. Okullarında başarılı oldu ve yüksek notlar aldı. Fakat 17 yaşındayken eğitimine bir süre ara verme kararı aldı.

Radcliffe, bas gitar çalmayı sever. Punk-rock dinlemektedir. Ayrıca Fulham futbol takımını desteklemektedir. Çekimler esnasında fırsat buldukça rol arkadaşları ile masa tenisi ve bilgisayar oyunları oynamaktadır .

Radcliffe, Sunday Times adlı gazetenin araştırmasına göre 14 milyon poundluk serveti ile Birleşik Krallıktaki en zengin kişilerden biridir. Ayrıca başka bir araştırmaya göre de İngilterede'ki en zengin 33. kişidir. Serinin ilk filmi için 250.000 pound almış, dördüncü film için 5.6 milyon pound almış, ve son film için de 8 milyon pounddan fazla bir para kazandığı söylenmektedir. Ayrıca genç oyuncu bazı hayır kurumlarının aktivitelerinde de yer almaktadır. Örneğin, hayranlarına hediye almaları yerine çocuklarla ilgili bir derneğe bağış yapmalarını istemiştir. Bu dernek, Demelza House Children's Hospice'tir.

Harry Potter rolü

Daniel Radcliffe Harry Potter rolünü ailesinden aldığı zor izinle oynamaya başlamıştır. Bu onun hayatını tümüyle değiştirecek olan bir seçimdir.

Radcliffe, Harry Potter rolünde; ilk filmde küçük olup role tam oturmasına karşılık daha sonraları, yaşı ilerledikçe Harry'nin abisi gibi gözükmekten korktuğunu açıklamıştır.

Filmografi

YılTürYapımRolNotlar

1999TVDavid CopperfieldGenç David Copperfield

2001FilmThe Tailor of PanamaMark Pendel

Harry Potter ve Felsefe Taşı (film)Harry PotterABD ve Hindistan'da Harry Potter ve Büyücünün Taşı ismiyle vizyona girdi.

2002Harry Potter ve Sırlar Odası (film)

TiyatroThe Play What I WroteKonuk

2004FilmHarry Potter ve Azkaban Tutsağı (film)Harry Potter

2005Harry Potter ve Ateş Kadehi (film)

TVFoley and McColl: This Way UpTraffic Warden/Kendisi

2006ExtrasBoy Scout/Kendisi

2007TiyatroEquus (oyun)Alan Strang

FilmHarry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı (film)Harry Potter

December BoysMaps

TVMy Boy JackJack Kipling

2009FilmHarry Potter ve Melez Prens (film)Harry Potter

2010Harry Potter ve Ölüm Yadigârları: Bölüm 1

2011Harry Potter ve Ölüm Yadigârları: Bölüm 2

2012Siyahlı Kadın (Film)Arthur Kipps

2012DiziA Young Doctor's NotebookGenç Dr. Vladimir Bomgard

2013FilmKill Your DarlingsAllen Ginsberg

TiyatroThe Cripple of InishmaanBilly ClavenNoël Coward Tiyatrosu'nda oynandı.

2014The Cripple of InishmaanCort Tiyatrosu'nda oynandı.

FilmHornsIg Perrish

The F WordWallace

2015TrainwreckThe dog walker

Victor FrankensteinIgor

2016Now You See Me: The Second ActWalter

FilmImperium

HABERLER Daniel Radcliffe ile ilgili tüm haberlere, sabah.com.tr’ye eklenen son dakika haber ve gelişmelerine 7/24 bu başlık altından ulaşabilirsiniz. Toplam 04 Daniel Radcliffe haberi sayfamızda bulunuyor.
BİZE ULAŞIN