Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Efes Antik Kenti

İzmir İli, Selçuk İlçesi sınırları içindeki antik Efes kentinin ilk kuruluşu M.Ö. 6000 yıllarına, kadar inmektedir.

Büyük İskender'in generallerinden Lysimakhos tarafından M.Ö. 300 yıllarında kurulmuştur. Hellenistik ve Roma çağlarında en görkemli dönemlerini yaşayan Efes, Asya eyaletinin başkenti ve en büyük liman kenti olarak 200.000 kişilik nüfusa sahipti. Şehir Romadan özerk bir şekilde Apameia Kibotos şehri ile ortak para bastırmıştır.

Antik dünyanın en önemli merkezlerinden biri olan Efes, İ.Ö. 4.bine dek giden tarihi boyunca uygarlık, bilim, kültür ve sanat alanlarında her zaman önemli rol oynamıştır.

Efes tarihi boyunca birçok kez yer değiştirdiğinden kalıntıları geniş bir alana yayılır. Yaklaşık 8 km²lik bir alana yayılan bu kalıntılar içinde kazı-restorasyon ve düzenleme çalışmaları yapılmış, ziyarete açık olan bölümlerdir.

Antik Çağda önemli bir uygarlık merkezi olan Efes, Ayasuluk Tepesi, Artemision, Efes ve Selçuk olarak dört ana bölgedeki harabeler yılda ortalama 1,5 milyon turist tarafından ziyaret edilmektedir.Tümüyle mermerden yapılmış ilk kent olan Efes'teki başlıca yapılar ve eserler aşağıda açıklanmıştır.

1- Ayasuluk Tepesi (İ.Ö. 3. bine tarihlenen en erken yerleşim ile Bizans Devrine ait, Hıristiyanlık dünyası için büyük önem taşıyan St. Jean Kilisesi),
2- Artemision (İ.Ö. 9-4. yüzyıllara ait önemli bir dini merkez; dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı)
3- Efes (Arkaik-Klasik-Hellenistik-Roma ve Bizans Devri yerleşimi),
4- Selçuk (Selçuklu, Osmanlı Dönemi yerleşimi ve bu yerleşimi barındıran, bugün önemli bir turizm merkezi olan modern kent),


EFEST'TEKİ ANTİK YERLER:
St.Jean Bazilikası
Artemis Tapınağı
Yedi Uyurlar

EFES'TE GÜNÜMÜZE GELEN KALINTILAR:
Vedius Gymnasıum
Stadyum
Akropol
Bizans Hamamları
Çifte Kiliseler ( Konsül Kilisesi )
Liman Hamamları
Arkadiana ( Liman Caddesi )
Tiyatro Gymnasıumu
Tiyatro
Ticaret Agorası
Mermer Cadde
Celsus Kitaplığı
Aşk Evi
Kolastika Hamamı
Hadriyan Tapınağı
Yamaç Evler
Traian Çeşmesi
Domitian Tapınağı
Devlet Agorası
Belediya Sarayı
Odeon
Meryem Ana Evi
İsa Bey Camisi
Ayasuluk Kalesi
BİZE ULAŞIN