Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TOKİ konutları susuz kaldı

Diyarbakır'da altyapısı tamamlanmadan anahtar teslimi yapılan Üçkuyular'daki TOKİ konutlarda su sıkıntısı sürüyor.

Giriş Tarihi: 11.6.2009 12:03 Son Güncelleme: 11.6.2009 12:07 ABONE OL
Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, sorunun çözümü için başvuru yapan TOKİ sakinlerine, "Su ve kanalizasyon şebekesi çöktüğü için su vermemiz mümkün değil" dedi.

Diyarbakır Elazığ Yolu, Üçkuyular mevkiindeki 2 bin 740 ailenin yaşadığı TOKİ konutlarındaki sorunlar bitmek bilmiyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın anahtar teslimi yaptığı konutlara su ve kanalizasyon altyapısındaki çöküntüden dolayı su verilemiyor.

Müteahhit firmalar tarafından çevre düzenlemesinin bile yapılamadığı görülen TOKİ konutlarının sakinleri sorunlarının çözülmesi için çalmadık kapı bırakmadı.

Site sakinlerinin isteği doğrultusunda DTP Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, sorunları yerinde gördü.

DTP'li Demirtaş TOKİ'nin yapmış olduğu konutun hiçbirinde Üçkuyular'da yaşanan sorunun yaşanmadığını savundu.

Sorunun seçim öncesi Başbakan'a kurdele kestirme, vatandaşa anahtar dağıtma sevdasından kaynaklandığını belirten Demirtaş, "Biz yerelde iktidarız, üzerimize düşen bütün sorumlulukları yerine getireceğiz" dedi.

Ayakkabılarını çıkarıp masaya çıkan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ise suyu konutların girişine kadar getirdiklerini ancak site altyapısındaki çöküntülerden dolayı suyu konutlara veremediklerini söyledi.

Suyu verdiklerini birinci vanadan itibaren patlamaya başladığını belirten Baydemir, "Yarın suyu açarsak yine en az 70-80 yerde patlayacaktır. Çünkü pek çok yerde kırılma ve çökme var. Suyu bağlasak bile kanalizasyon nereye gidecek. Su ve kanal altyapısının eşzamanlı olarak güçlü bir kadroyla bir an önce yapılması gerek" diye konuştu.

Sorun çözülene kadar DİSKİ'nin 5 tanker içme suyu getireceğini söyleyen Baydemir, sorunun çözülmesi için mücadele edilmesi gerektiğini kaydetti.

Site sakinlerini dinleyen Baydemir, bir vatandaşın "Belediye isterse yarın suyu getirir" demesi üzerine "Allah'ın adına yemin ediyorum yarın su sorununuz çözeceğim desem yalandır. Öbür gün de bir sonraki gün de bu sorun çözülemeyecek. Size yalan söyleyemem" yanıtını verdi.

ARKADAŞINA GÖNDER
TOKİ konutları susuz kaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA