Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya'da 11.5 euroya villada tatil yaptıracak

Turizmci Mücella Tarhan, günlüğü ortalama 11,50 euroya sahil kesimindeki yazlıkları kiralıyor. Tarhan daha fazla yazlık arıyor

Giriş Tarihi: 27.6.2009 ABONE OL
Akdeniz ve Ege sahilleri boyunca yılın sadece birkaç ayında kullanılan yazlık ev ve villalara Türk turizmciden çözüm önerisi geldi. Danimarka, Belçika, Almanya, Hollanda gibi ülkelerde çok yaygın olan "villada tatil" kavramını 5 yıl önce Türkiye ile tanıştıran turizmci Mücella Tarhan, şimdi de iç turizmi hedefliyor. Almanya merkezli Mea- Villa şirketi ile yurtdışından Türkiye'deki sahil şeridinde bulunan yazlık villalara turist getiren Tarhan, aynı konspeti iç pazarda da yaymak için villadatatil.com sitesini kurdu. Foça'dan Alanya'ya kadar olan Ege ve Akdeniz sahil şeridine portföyünde 800'e yakın villa ve yazlık ev bulunan şirket, herşey dahil konseptinden sıkılan kesimi hedefliyor. Villada tatil ile dört kişilik bir aile için 7 gecelik ev kiralama bedeli ise ortalama 322 euro civarında bulunuyor. Kişi başına hesaplandığında ise günlüğü 11.50 euroya geliyor. Tarhan, villadan tatil konseptinin Avrupa'da tüm turizm sektörü içinde yüzde 30 paya sahip olduğunu söyleyedi.

ATIL YAZLIKLAR ARIYOR
Şu anda portföyünde 800'ye yakın yazlık bulunduğunu söyleyen Tarhan, amaçlarının sadece iç turizmi canlandırmak değil, aynı zamanda sahil kesiminde bulunan atıl yazlıkları da değerlendirmek olduğunu kaydetti. Tarhan, "Sahil kesimlerimizde sayıları milyonlara varan atıl yazlık bulunuyor. Bu yazlık sahiplerine ulaşarak, hem atıl kapasiteyi turizme kazandırmak hem ev sahiplerine de kazandırmak istiyoruz" diye konuştu.

Kışın İsviçre dağ evlerine getirecek
TARHAN, "villadatatil.com" projesinin bir sonraki adımının ise İstanbul'daki rezidansları kiralanması olduğunu kaydetti. 2010 sezonu sonunda portföylerne katacakları rezidans ve evleri haftalık bazda kiralayacaklarını kaydeden Tarhan ilk olarak Beyoğlu'ndaki evlerin kiralanmasıyla işe başlayacak.. Tarhan ayrıca ters yönlü bir turizm hareketi de hedefliyor. 2009 kış sezonunda şirketin portföyünde bulunan İsviçre, Avusturya, İtalya ve Fransa Alplerindeki 4-6-8 kişilik da dağ evlerinde (chalet) Türk müşterilere tatil yaptırmayı planlıyor.

Talep Anadolu'daki işadamlarından
KİTLE turizmine alternatif olarak gelişen yazlık/villada tatil turizmi, Avrupa'daki en eski tatil çeşitlerinden. Daha çok sanatçıların ve kalabalıktan uzak kalmak isteyenler tarafından tercih ediliyor. Bunun yanı sıra yurtdışında futbolcular ve iş adamları da bu tatil çeşidini tercih ediyor. Tarhan, son dönemde Anadolu'daki işadamları ve iş sahiplerinden gelen talebi gözlemlediklerini kaydetti. Yurtdışında geline bu tatil çeşidi büüyk acentaların da ilgi alanında bulunuyor. TUİ'nin bu amaçla kurduğu Wolters şirketinin yanı sıra İngiltere'de Thomas Cook'un sahibi odluğu Style Holidays, Thomson'un sahibi olduğu Simpl, İsviçre'de Interhome, Danimarka'da Novasol, Hollanda'da Eurorelais bu şirketler arasında geliyor.

2-3 kişilik ev de var 15 kişilik villa da...

VİLLADATATİL.com sitesine girerek gitmek istediği yeri ve tarihi girdiğinde karşısına bir portföy çıkıyor. Tarhan, boş durumda olan evlerin tüm bilgi ve fotoğraflarının yer aldığı sirede sökonusu dönem için fiyatlar euro ve TL cinsinden otomatik olarak hesaplandığını söyledi. Mea- Villa Genel Müdürü Erdoğan Sivritepe ise portföylerindeki yazlıların 2-3 kişinin kalabileceği küçük dairelerden 15-16 kişinin kalabileceği hauzlu villara kadar değiştiğini söyleyerek ortalama konaklama süresinin 10 gün olduğunu belirtti. Sivritepe, istendiği taktirde evlere housekeeping ve aşçı servisi de yapıldığını kaydetti.

ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya'da 11.5 euroya villada tatil yaptıracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA