Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sosyete kulüpçüsü 10 liraya tencere yemeği satacak

Gece eğlence hayatının en önemli isimlerinden Emre Ergani, 63 yıllık tarihi eski Şişli Otogaraj yönetim binasını kiraladı. Ergani alışılmışın dışında bin 200 kişiye her gün 10-15 TL'ye Türk yemeği servis edecek

Giriş Tarihi: 10.1.2010
Black, Biber Bar, Levendiz Meyhane, Bianca Beach Club ve Park Şamdan gibi ünlü işletmelerin sahibi Emre Ergani, ilk kez kendi ligi alanı dışında top koşturmaya hazırlanıyor... Şimdiye kadar hep sosyetenin müdavimi olduğu gece kulübü ve barları işleten Ergani, bu kez halka iniyor! Ergani, Şişli'deki eski İETT binasını Cevahir'in sahibi Kuveytli St Martins Property'den kiraladı ve burayı 25 Ocak'ta Türk tencere yemekleri ve Türk fast food restoranı olarak hizmete açacak.

HAYAL SATMAK BİTTİ ARTIK

Şu anda oldukça farklı projelere imza atmaya hazırlanıyorsunuz. Nedir bu projeler?
Ortağım Figen-Yiğit Doğusoy çifti ile birlikte bütün şirketlerimizi tek bir çatı altında topladık. Dedik ki, şu anda net bir şey var. Sigara yasağından ve ekonomik krizden önce hayaller yaratıp onları satardık. Şimdi çok hayale gerek yok. Bir gerçek var, mekânın bahçeli olması şart. İkincisi bütün dünyada bugün en önemli adamlar restoranlarında set mönüler yapmaya başladılar. Dünyada çok net bir gerçek var. Artık balon patladı. Biz gerçek dünyaya geri döndük. Para artık çok önemli. Bunun ilk adımı olarak; eski İETT Genel Müdürlüğü binasını aldık ve orada yaklaşık bin 200 kişinin aynı anda yemek yiyebileceği Türk yemekleri sunacağımız yeni bir işe giriyoruz. Burada amaç 12- 15 TL arası yemek satmak. İçki olmayacak, çünkü bölge olarak saat 20'den sonra iş yerlerinin kapandığı bir yer. Mahallenin bıçkın delikanlıların gelip müşterilerimi rahatsız etmesini istemiyorum. Orada başlayacağız, daha sonra İstanbul'da 3 tarihi mekânda daha aynı konseptte yer açacağız.
Neden burası?
Ben hayatım boyunca şövalyelik yaptım. Artık bitti. Bugün Cevahir AVM en yüksek sayıda inansın girdiği bir alışveriş merkezi. Geçen yıl 27 milyon kişi ziyaret etti. 3 bin 600 kişi içinde çalışıyor. Bunun önünde duran ve bahçesi olan bir binadan bahsediyoruz. A şıkkı, ben şu an elimde portföyümde bulunan insanların kendi pastamdan paylarını çalıp, kendim için çalışacaktım. Ya da B şıkkı, buraya giren 27 milyon insanın ziyaret ettiği müşteriden bunu almaya çalışacaktım. Seçimimi B şıkkı için kullandım. Ben bundan sonraki yatırımlarımda şan şöhret beklemiyorum. Daha çok tüccar mantığıyla bakıyorum.
Mutfağı kime emanet ediyorsunuz?
Konyalı'nın aşçısı Mustafa Yıldız'ı transfer ettim.

Sigarada indirim savaşları

En başarılı patronlar

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sosyete kulüpçüsü 10 liraya tencere yemeği satacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN