Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rusya'ya dönüş seferi

2008'de krizdeki Rusya'dan Kuzey Afrika'ya yönelen Türk müteahhitler, Libya'daki karışıklığın ardından 400 milyar $ yatırım kararı açıklayan Rusya'ya geri dönüyor

Giriş Tarihi: 24.3.2011
Türk müteahhitlik şirketleri, 2008'e kadar en çok iş yaptığı Rusya'nın küresel krizden etkilenmesiyle yöneldikleri Kuzey Afrika pazarında bu sene yaşanan siyasi karışıklıklar nedeniyle rotayı yeniden Rusya'ya çevirtti. Son olarak siyasi karışıklıkların ardından Birleşmiş Milletler'in müdahale ettiği Libya'da yaşanan olaylar nedeniyle 1.2 milyar dolarlık kayıp yaşayan Türk müteahhitlik şirketleri Libya'daki kayıplarını Rusya'da telafi edecek. Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, Rusya'nın 2014 Soçi Olimpiyatları, 2018 Dünya Futbol Şampiyonası ve 2013'te Kazan Üniversite Olimpiyatları'nı alması nedeniyle 400 milyar dolarlık proje açıkladığını söyleyerek Türk müteahhitlerin Rus pazarına geri dönüş yapacaklarını kaydetti.

2015 HEDEFİ 50 MİLYAR $

Eren, 2022 Dünya Kupası'nın yapılacağı Katar'ın 170 milyar dolar, Kuveyt'in ise 150 milyar dolarlık yatırım açıklamasıyla bu pazarlara da yöneleceklerini kaydetti. Eren, 2010 sonunda yurtdışında yaptıkları projelerin toplam tutarının 187.6 milyar dolar olduğunu söyledi. Eren, Doç. Dr. Oğuz Babüroğlu moderatörlüğünde hazırlanan "Türkiye Müteahhitler Birliği Taahhüt Sektörü'nün Geleceğini Arıyor" isimli araştırmanın sonuçlarını paylaştığı toplantıda 2015 hedefinin 50 milyar dolar iş hacmine ulaşmak olduğunu söyledi. 2010'da 23 milyar dolar seviyelerine ulaştıklarını kaydeden TMB Başkan Yardımcısı Emin Sazak ise önümüzdeki 10 yılda hedeflerinin hem yurtiçi hem yurtdışında 100'er milyar dolarlık ciro olduğunu kaydetti.

Fransız müdahalesinin nedeni ticari
Eren, Libya'ya Birleşmiş Milletler müdahalesinde Fransa'nın başı çekmesinin nedeninin ticari olduğunu söyleyerek "Fransa, Türk müteahhitlerden çekinir duruma geldi" dedi. Bu arada Fransa'nın Dış Ticaretten Sorumlu Bakanı Pierre Lellouche'un dün Türkiye'ye gelerek Türk müteahhitlerle üçüncü ülkelerde iş yapmak için bir toplantı yapacağı öğrenildi.

Gül: Hedefimiz Afrika'yla 30 milyar dolar
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin Afrika kıtasına olan yöneliminin, sadece ekonomi ve ticari hedeflere bağlı olmadığını, Afrika'nın gelişme ve kalkınmasını da kapsayan entegre bir politika olduğunu bildirdi. Gül, "Afrika ülkeleri ile 2003 yılında sadece 5 milyar dolar olan ticaret hacmimiz 16 milyar dolara ulaşmıştır. Hedefimiz, birkaç yıl içerisinde 30 milyar dolara ulaşmasıdır" dedi.

"Canı tatlı Batılılar'ın gitmediği yerlere gittik"
Eren, "Libya gibi ülkelere mecburiyetlerin verdiği cesaretle gittik. Champs Elysee'de bizi inşaatlara sokmuyorlar. Canı tatlı batılı şirketler buralardaki işleri alırken kimsenin girmeye cesaret edemediği yerlere ilk olarak biz girdik. Afganistan'da firmalarımız kazandıkları paradan daha fazlasını rehineleri kurtarmak için veriyor" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya'ya dönüş seferi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN