Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan'ın gönlündeki sergi

Giriş Tarihi: 26.1.2013

Başbakan Erdoğan'ın talebi üzerine çalışmaları tamamlanan Hilye-i Şerif sergisi kapılarını açıyor. Sergide Hz. Muhammed'in ahlaki davranışlarını anlatan eserler görülebilecek

Dünyanın en büyük Hilye-i Şerif sergisi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde bu akşam açılıyor. Çağdaş hat sanatında dünya çapında koleksiyonerlerden biri olan Mehmet Çebi'nin 'Aşk-ı Nebi ve Zikir Taneleri' sergisinin sponsorluğunu Halkbank ve Doğuş Grubu üstlendi. Başbakanlık himayesinde açılan sergide 200 Hilye-i Şerif ve 300 kıymetli materyalden yapılan tespih sergilenecek. Sergi öncesi Nişantaşı'nda görüştüğümüz İstanbul Antik Sanat'ın sahibi Mehmet Çebi, proje fikrinin Başbakan'ın İslam Eserleri Müzesi'nde sergilenen eserleri yetersiz bulması üzerine ortaya çıktığını söylüyor. Çebi, "Yerimiz dar olduğundan sadece 64 eser sergileyebildik. Başbakan'ın, 'Neden daha fazla eser yok' diye sorması üzerine 500 parçalık bu sergi için çalışmalara başladık" diyor.

LEVHA DEĞİL HAT ALIYORLAR

Serginin kataloğundaki önsözü Başbakan kaleme almış. Organizasyonu "Dünyanın en büyük Hilye-i Şerif sergisi" diye tanımlıyor. İşte Erdoğan'ın kaleminden bazı cümleler: "Son 10 yılda medeniyet, siyaset ve iktisattaki gelişmeler yanında, ilim ve sanat alanında da ülkemiz artık dünya sahnesinden adından sıkça söz ettiriyor. Yıllar önce sadece eski levha toplamaya gelenler artık İstanbul'a yeni bir hilye, hat, tesbih, tezhip almaya geliyor."

ÜNLÜ HATTATLARIN ESERLERİ BİR ARADA
Sergide Türk-İslam Sanatları'nın nadide ve sıra dışı eserleriyle tanınan dünyaca ünlü hattatlar Hasan Çelebi, Fuad Başar, Hüseyin Türkmen, Mustafa Cemil Efe, Eyüp Kuşçu, Fevzi Günüç, Gürkan Pehlivan, Levent Karaduman, Ahmet Bursalı gibi isimler yer alıyor. Ahmet Faris Rızk, Cevat Huran, Said Abuzeroğlu, Abdürrezzak Karakaş, Muhammed Cevatzade, Habip Ramazanpur, İhsan Ahmedi gibi uluslararası sanatçıların eserleri de sanat severlerin beğenisine sunulacak.

GİRİŞ ÜCRETSİZ
Sergi 4 Şubat'a kadar Lütfi Kırdar'da saat 10.00-22.00 arasında gezilebilecek. 10 gün boyunca devam edecek sergiye giriş ücretsiz. Mehmet Çebi, sergi kapsamında 6 bin katalog bastırdıklarını anlatıyor.

OSMANLI'DAN KALMA TESPİHLER SERGİLENİYOR
HAT koleksiyonu, "Hilye-i Şerif" ya da "Hilye-i Nebevi" gibi isimlerle anılan ve Hz. Muhammed'in fiziksel, insani ve ahlaki niteliklerini, tavır ve hareketlerini anlatan eserlerden oluşuyor. Tespih koleksiyonunda ise Osmanlı döneminden kalma çok değerli mercan, kehribar, kuka, bağa, fildişi, necef gibi malzemelerden yapılmış örnekler mevcut. Ayrıca günümüz tespih ustalarının balık dişi, fildişi, kehribar, gergedan boynuzundan yaptığı tespihler de var.

EL SANATLARINA DESTEĞİMİZ SÜRECEK
Yalçın Kaya/ Halkbank Tanıtım ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı
olarak değerli projeleri desteklemek misyonumuzun bir parçası. Küratörlüğünü Mehmet Çebi'nin üstlendiği sergi, hat sanatının klasik ve modern örneklerini sanatseverlerle buluşturuyor. Bu sponsorlukla özellikle el sanatlarında bugüne kadar sunduğumuz desteği sürdürmeyi amaçlıyoruz."Halk bank
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan'ın gönlündeki sergi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN