Türkiye'nin en iyi haber sitesi

5 yılda 5'e katladı

Giriş Tarihi: 3.2.2013

Pınar ve Hakan Ertaç çifti profesyonel borsacılar. Bir diğer ilgi alanları da resim. Pınar Ertaç, resimden en az borsa kadar kazandıklarını belirterek, "Yatırdığımız parayı 5 yılda beşe katladık" diyor

Sanatın son yıllarda gözde yatırım araçları arasındaki yerini alması, bu alana her sektörden uzmanın ilgisini artırdı. Finanstan turizme, inşaattan gıdaya kadar birçok sektörden işadamı ya da üst düzey yönetici sıkı birer koleksiyoner ve bu işin yatırımcısı haline geldi. Son dönemlerde adını sıkça duymaya başladığımız eski borsacı, yeni koleksiyoner Pınar Ertaç'la işin alamet-i farikası hakkında uzun bir sohbet yaptık.

1.6 MİLYONA FALLEN CITY
Pınar Hanım'ın eşi Hakan Bey de bir borsacı. 2002'den bu yana koleksiyon yapıyorlar. Aslında sanatla tanışmaları dekoratif amaçlı olmuş ama şimdi müzayedelerdeki başyapıtların en dişli alıcıları arasındalar. Örneğin kasımda Antik A.Ş.'nin 500 bin lira bedelle satışa çıkardığı Erol Akyavaş imzalı Fallen City isimli eseri evlerine götürdüler. Eser için KDV ve vergiler de eklendiğinde yaklaşık 1.6 milyon lira ödeyen çift, resme sadece bir yatırım aracı olarak bakmıyor. Ancak borsacı gözüyle değerlendirme yaptıklarında çağdaş sanatın iyi bir yatırım aracı olduğunu da inkar etmiyorlar. Pınar Hanım bu işte doğru esere yatırım yapmanın önemini vurguluyor önce. Doğru yatırımlarla kazancı katlayarak artırmak diğer alanlarda olduğu gibi sanatta da mümkün. Ertaç, buna örnek olarak da kendi yatırımlarını veriyor: "2002-2004 arasında çok sayıda eser satın aldık. 2007-2008'de ise aldıklarımızı değiştirmek istediğimizde çok rahat satabildiğimizi gördük. Biz o dönemde yaklaşık bire beş kazandık. Biraz hisse senedi alır gibi resim aldık." Her ressamın bu oranda kazandırmadığını belirten Pınar Ertaç, "Örneğin 5 yıl önce Ömer Uluç 5 bin dolara satılırken bugün 100 bin dolara gidiyor. Ama 5 yıl önce 5 bin dolara satılan başka ressamlar hâlâ yerinde sayıyor" diyor.

ADNAN ÇOKER HAK ETTİĞİ YERDE DEĞİL
Pınar-Hakan Ertaç'ın koleksiyonunda başta Adnan Çoker ve Mehmet Güleryüz olmak üzere Ömer Uluç, Mübin Orhon, Taner Ceylan Canan Tolon, Kemal Önsoy, Abidin Elderoğlu gibi sanatçılara ait eserler var. Adnan Çoker'in Türkiye'de hâlâ gerçek değerinin anlaşılmadığını belirten Pınar Ertaç, "Adnan Çoker ve Mehmet Güleryüz'ün beğendiğimiz dönemlerine ait tüm eserlerini alabiliriz" diyor.

UCUZ ESERLER NAKİTE ÇEVRİLİYOR
Ertaç çifti 2008'de yaklaşık 400 eser toplamış. Bunları elimine etmek için de takas yolunu seçmiş. Pınar Ertaç bunu şöyle anlatıyor: "Tanıdık galericilere beş-altı resim verip bir eser alıyorduk. Ucuz eserlerin likiditesi daha kolay. Bu yolla galerinin de işini kolaylaştırıyorsunuz. Galeriler, parasal değerleri daha düşük olan eserleri daha çabuk nakde çevirebiliyor."

DOĞANÇAY VAKFI'NI YAŞATACAĞIZ
Ertaç koleksiyonunda geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden çağdaş Türk resminin en önemli isimlerinden Burhan Doğançay'a ait Kurdele serisinden 15 eser var. Sıkı bir Doğançay hayranı olan çift, "Onunla geç tanıştık. Şahsıyla ilgili hiçbir maddi beklentisi yoktu ama vakfın geleceği için projeleri vardı. Elimizden geldiğince bu projelerin içinde olacağız" diyor.

11 BİNDEN 250 BİN DOLARA YÜKSELDİ
Pınar Ertaç, resimdeki değer artışına başka bir örnek daha veriyor. Ertaç çifti, 2002'de 11 bin dolar verdikleri Yüksel Arslan eserini 2003'te aynı fiyattan koleksiyonlarından çıkarmışlar. 2009'da ise eser 250 bin dolardan satılmış. Ertaç, "Şimdi bir Yüksel Arslan eseri istiyoruz" diyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
5 yılda 5'e katladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN