Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD vitrininde Türk mücevheri

Giriş Tarihi: 24.2.2013
1979'da ünlü aktrist Grace Kelly, Türkiye'yi ziyaret ettiğinde mücevher bakmak için için Molu'ya gelip, yakut bir kolye aldı. O tarihten sonra Molu Mücevherat adeta prenseslerin markası oldu. Bugün Suudi Arabistan Prensesleri, Bahreyn Kraliyet Ailesi, Brunei Sultanı, Monako Kraliyet Ailesi markanın tasarımlarını kullanıyor. Molu Mücevherat şimdi de ABD'nin en lüks vitrinlerini süslüyor. Cartier'den Bvlgari'ye pekçok lüks markayla aynı standlarda satılıyor. Şirketin yeni açılımının mimarı üçüncü kuşaktan. Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Molu'nun yeğeni Enes Molu. Markayı 7-8 ay önce Amerika'ya taşıdılar. Ürünlerini lüks zincir Neiman Marcus'un Houston'daki mağazasında satışa sunan İlhan ve Enes Molu ile konuştuk.

DEVLERLE AYNI VİTRİNDE

Neiman Marcus'a nasıl girdiniz?
Uzun zamandır uluslararası müşterilerimiz var. Ortadoğu, Orta Asya, Arabistan ve Azerbaycan'dan ciddi sayıda müşteriye sahibiz. Bunda Türkiye'nin yurtdışına açılma politikasının da etkili olduğunu düşünüyorum. Aldığım eğitim ve edindiğim tecrübe ile yurtdışına açılmamız gerektiğine karar verdim. Neiman Marcus'la çalışmamız, bu düşüncenin ürünüdür.
Neden bu marka?
Öncelikle çok iyi bir zincir olduğu için. Amerika'da en lüks tabakaya hitap ediyor. Çok iyi bir müşteri portföyü ve kapasitesi var. Orada Van Cleef, Cartier, Bvlgari, Tiffany&Co, Chanel'in ürünleriyle birlikte satılıyoruz. Bu markalarla bir arada olmak zor ama bir o kadar da prestijli. Amerika'da 60'ın üzerinde mağazaları var.
Neden ABD'ye bu yöntemle girdiniz, kendi mağazanızı açmadınız?
Amerika merkezli bazı markalar da bu yolu izliyor. 20-30 yıl sonra mağazalaşıyor. Bu konudaki en iyi örnek David Yurman. Bizden çok aşağıdalar ama Neiman Marcus'la başlamışlar. Bu yolla yayıldılar. 2 yıl önce ilk mağazalarını açtılar. Ciroları 500 milyon dolar. Dolayısıyla Amerika'da hemen mağazalaşmak doğru bir seçenek değil. Biz enerjimizi reklam, pazarlama ve temsilcilerimizle ilişkilerimizi güçlendirmeye veriyoruz.
Onların size bakış açısı nasıl?
125 bin kişiye ulaşan The Book adlı yayınları var. Bir sayfa reklamın maliyeti 35 bin dolar. Bunlar reklamımızı ücretsiz yapıyor. Başka hiçbir markaya bunu yapmıyorlar. Mücevherdeki en büyük davetlerini de bizim için verdiler. En seçkin 350 kişiyi davet ettiler. Davetlilerin tamamı Amerikalı'ydı. Houston'dan başladık. Los Angeles, Miami ile devam edeceğiz.

Arap kralları müşterimiz
Müşterileriniz arasında kimler var?
Ortadoğu'daki kraliyet ailelerinin büyük çoğunluğu müşterimiz. Suudi ve Bahreyn Kraliyet Aileleri ile dostluk seviyesine ulaşan ilişkimiz var. Türkiye'ye sık sık geliyorlar ve bize uğramadan gitmiyorlar. Bizi de kendi ülkelerine davet ediyorlar. Orta Asya ve Türk Cumhuriyetleri'nde özel dostluk kurduk. Orta Asya'da müzelerde sergilenen ürünlerimiz var. Buralar için saat, kalemlik ve kemer tokalar tasarladık. Avrupa'da da çalıştığımız bazı önemli aileler var. Ama isim veremiyoruz.
İsmini verebileceğiniz birileri yok mu?
O kadar çok ki ama isim vermek doğru olmaz. 70'li yıllarda en iyi müşterilerimizden biri Grace Kelly idi.

Neiman Marcus
2012 geliri: 4.35 milyar $
2011 geliri: 4 milyar $
Faaliyet kârı : 403.6 milyon $
Net kâr: 140.1 milyon $
Çalışan sayısı: 15 bin 800
Toplam mağaza sayısı: 41
Kuruluş yılı: 1907

Dünya mücevher pazarı
Pazar büyüklüğü: 200 milyar $
Amerikan pazarı: 80 milyar $ (Yüzde 40)
Türkiye pazarı: 2 milyar $ (Yüzde 1)


ARKADAŞINA GÖNDER
ABD vitrininde Türk mücevheri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN