Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Viko varoşlarda ışık yaktı

Giriş Tarihi: 8.3.2013

Yerel kalkınma hareketine İstanbul varoşlarından başlayan Viko, Sancaktepeli gençleri meslek sahibi yaptı. Şirket şimdi de 3.9 milyonluk yatırımla her ilçeye laboratuvar kuracak

Ticari hamlesini 2000'de elektrik anahtarı ve priz sektörüne girerek gerçekleştiren Viko, 12 yılda 18 kat büyüdü. İstanbul Sancaktepe'ye 60 bin metrekarelik fabrika kurduğunda, çevredeki nüfus yapısının İstanbul ortalamasının çok gerisinde kaldığını fark eden şirket, büyüme süreciyle aynı anda yerel kalkınma projesini de yürürlüğe koydu. Gençlerin lise yerine çıraklığa gittiği, annelerin okuma-yazma bilmediği ve gelir seviyesinin çok düşük olduğu Sancaktepe'de işe okullardaki şartları iyileştirmekle başlayan Viko, ilçe milli eğitim müdürlüğüyle işbirliği yaparak bir okulda Mesleki Eğitim Merkezi açtı.

AÇIK LİSE VE MESLEK EĞİTİMİ

Merkeze gelen gençler hem dışarıdan liseyi bitirdi hem de usta ve kalfalık öğrendi. Üstelik para da verildi. Bu sistemin kısa sürede ailelerden büyük ilgi gördüğünü anlatan Viko Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) Yöneticisi Gülay Selki, projeyi Sancaktepe'deki diğer okullara da yaydıklarını ve 250 genci buradan mezun ettiklerini belirtiyor. Bu gençlerden 160'ı Viko'da işbaşı yapmış. Geri kalanı arasında üniversite eğitimi alanlar da var.

Bin kadına okuma-yazma
Selki, "İbni Sina İlköğretim Okulu biz çalışmaya başladığımızda önünden minibüs bile geçmeyen bir yerdi. 2006'da İstanbul'un en kaliteli okulu seçildi. Öğretmenlerini KALDER'e gönderip toplam kalite eğitimi aldırdık" diyor. Okulun kaderi değişince müdür İlker Çelik, Viko'da KSS departmanına işe alınmış. Çelik, "Sancaktepe göç alıyor. Veliler okuma- yazma bilmiyor. Şimdi kurs açarak bin kadını okur-yazar yapacağız" şeklinde konuşuyor.

Her ilçeye laboratuvar
Viko KSS Yöneticisi Gülay Selki Koç Holding'in yıllardır yürüttüğü "Meslek Lisesi Memleket Meselesi" projesine dahil olduklarını söylüyor. Selki'nin şimdiki projesi ise İstanbul'un her ilçesinde bir meslek lisesine laboratuvar kurmak. Her lise için ortalama 100 bin TL'lik yatırım yapacaklarını anlatan Selki, "39 ilçe bittiğinde 3.9 milyon liralık bir yatırım olacak. Engelliler için de projemiz var" diyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Viko varoşlarda ışık yaktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN