Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İsrailli sütçüye TÜSİAD mayası

TÜSİAD başkanlığı Muharrem Yılmaz'a yaradı. Avrupa'da duble yapan Sütaş'ın patronu Yılmaz, İsrailli Tnuva'nın Romanya'daki tesislerini aldı

Giriş Tarihi: 22.3.2013
Avrupa'da krize giren şirketleri Türkler hayata döndürüyor. Geçen yıl borçlarından dolayı iflasa sürüklenen Makedonyalı Swedmilk'i alan Sütaş'ın patronu Muharrem Yılmaz, TÜSİAD'ın başına geçer geçmez Avrupa'daki en büyük yatırımına imza atıyor. Rotasını Romanya'ya çeviren Sütaş, ülkeye batık şirketi devralarak giriyor. Romanya'daki en büyük İsrail yatırımı olan Tnuva için masaya oturan Sütaş, şirketin tesislerini devralmak için anlaşmaya vardı. 2005'te Romanya'ya 80 milyon dolarlık yatırımla giren Tnuva, düşük fiyat politikasıyla pazarın en büyük oyuncusu oldu. Kriz nedeniyle geçen yıl fabrikayı satmak için arayışa giren firmanın İsrailli yöneticileri tesisleri kapatmak zorunda kaldı. Rumen basını Sütaş'ın Tnuva'yı alarak modernizasyona başlayacağı ve üretime devam edeceğini kaydediyor. Sütaş geçen yıl Makedonyalı Swedmilk'i almıştı.

87 yıllık geçmişi var
Romanya'da tutunamayan Tnuva, İsrail'in en büyük gıda firmaları arasında yer alıyor. 1926'da kurulan Tnuva'yı 2008'de ünlü yatırım fonu ABD'li Apax 1.1 milyar dolara satın aldı. Toplam 6 bin 300 çalışanı bulunan Tnuva, 2011'de 2.41 milyar dolarlık satış gerçekleştirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrailli sütçüye TÜSİAD mayası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN