Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yüzde 2.2 başarıdır

Giriş Tarihi: 1.4.2013 12:01 Güncelleme Tarihi: 1.4.2013 12:15

Maliye Bakanı , 2012 yılında Türkiye'nin yüzde 2,2 sinin başarı olduğunu belirtti.

Şimşek, 2012 yılı rakamlarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, ''Küresel ekonomideki yavaşlamaya, en büyük ticaret ortağımız olan AB'deki krizin derinleşmesine, bölgemizde artan jeopolitik gerginliklere ve yüksek seyreden petrol fiyatlarına rağmen Türkiye'nin yüzde 2,2 büyümüş olması bir başarıdır'' ifadesini kullandı.

''Büyümedeki yavaşlamaya rağmen Türkiye'nin 2012 yılında önemli kazanımlar elde ettiğine'' işaret eden Şimşek, cari açığın bir önceki yıla göre yaklaşık 28 milyar dolar daraldığını, enflasyonun yüzde 6,2 ile son 44 yılın en düşük seviyesinde gerçekleştiğini hatırlattı.

Son bir yılda 1 milyon istihdam yarattıklarına dikkati çeken Şimşek, Türkiye'nin son 11 yılın en düşük işsizlik rakamlarını gördüğünü, kamu borç stokunun milli gelire oranının da yüzde 36'ya gerilediğini ifade etti.


''2013'TE BÜYÜME DENGELİ BİÇİMDE HIZLANACAK''

Bakan Şimşek, 2013'ün, büyümenin dengeli biçimde hızlandığı bir yıl olacağı değerlendirmesinde bulunarak, şunları kaydetti:

''Enflasyonist baskılardaki azalmaya paralel olarak para politikasındaki esneklik ile piyasalarda ve reel sektörde artan güven ortamı iç talepteki toparlanmayı olumlu yönde etkileyecektir. Bunun yanı sıra güçlü kamu mali dengelerimiz, sağlam bankacılık ve reel sektör bilançoları ile hanehalkının sağlam yapısı da büyümeyi destekleyecektir. Bu çerçevede bu yıl büyümenin Orta Vadeli Program'da (OVP) öngördüğümüz üzere yüzde 4 civarında gerçekleşmesini bekliyoruz.''
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüzde 2.2 büyüme başarıdır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN