Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çanakkale'de müthiş keşif!

Dünyanın en büyük altın şirketlerinden Kanadalı Alamos Gold ’un Türkiye’de kurduğu Kuzey Biga Madencilik, Çanakkale ’de altın arayacak.

Giriş Tarihi: 27.4.2013 14:37 Güncelleme Tarihi: 27.4.2013 16:22

Star'da yer alan habere göre bölgeye ilk yıl 454 milyon dolar yatırım yapmayı planlayan şirketin toplam yatırımı 10 yılda 1.5 milyar doları bulacak.

Kirazlı ve Ağı Dağı bölgesinde 1.5 milyon ons altın ve 5 milyon ons gümüş rezervi belirlediklerini söyleyen Kuzey Biga Madencilik İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Han İlhan, rezervlerin maddi değerinin 3 milyar doları geçtiğini belirtti.

Bin kişiye doğrudan, 5 bin kişiye dolaylı yoldan istihdam sağlayacaklarını ifade eden İlhan, yatırımın Çanakkale ekonomisine ciddi katkı sağlayacağını söyledi.

Ekonomik ve siyasi istikrar

Bin kişiye doğrudan, 5 bin kişiye dolaylı yoldan istihdam sağlayacaklarını belirten İlhan, yatırımın Çanakkale ekonomisine ciddi katkı sağlayacağını söyledi. Yabancı sermayenin Türkiye'ye bakışının olumlu yönde değiştiğini belirten İlhan, son 10 yıldaki ekonomik ve siyasi istikrarın bu konuda büyük etken olduğunu söyledi. Alamos Gold'un Türkiye pazarına girmesinde de Türk ekonomisindeki yükselen ivmenin etkili olduğunu belirten İlhan, şöyle devam etti: "Hükümetin yabancı sermayeyi çekme konusunda inanılmaz bir isteği var. Çeşitli teşvik paketleri ile yabancı yatırımı kolaylaştırma çabası içindeler. Türkiye, yatırımcı gözünde güvenli ülke konumunda. 2023 hedefleriniz var. Hedefi olan ülkede yatırım yapmak mantıklı. Jeopolitik konum ve pazar unsuru da eklenince, yatırım yapmamak için sebep kalmıyor."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çanakkale'de müthiş keşif!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN