Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vakıf'tan ilk çeyrekte 523 milyonluk kâr

Giriş Tarihi: 4.5.2013

Vakıfbank, ilk çeyrekte 523 milyon lira net kâr açıkladı. Banka, bu dönemde toplam 87.5 milyar TL kredi verdi. Genel Müdür Halil Aydoğan "Bankamız ekonomiye değer yaratmaya devam ediyor" dedi

2013 yılı ilk çeyrek konsolide olmayan finansal sonuçlarını açıklayan Vakıfbank, bu dönemde 522.7 milyon TL net kâr elde etti. Bankanın aktif büyüklüğü bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12.8 artışla 106.8 milyara çıktı. Nakdi kredileri ise yüzde 15.3 artışla 69.4 milyara yükseldi. Bankanın sağladığı nakdi ve gayri nakdi kredi toplamı 87.5 milyar TL'ye ulaştı. Bilançosunda kredilerin payı yüzde 65'e yükselen Vakıfbank, reel ekonomiye en çok destek olan bankalardan biri oldu. Vakıfbank Genel Müdürü Halil Aydoğan, bankanın kârlılık artışındaki istikrara dikkat çekti. İlk çeyrekte bankanın ortalama özkaynak kârlılığı yüzde 17.4, aktif kârlılığı ise yüzde 2 seviyesine yükseldi.

KREDİLERİ ARTTI
Halil Aydoğan, yaptığı değerlendirmede ilk üç ayda nakdi kredilerini yıllık bazda yüzde 15.3, çeyreklik bazda yüzde 2.2 oranında artırarak 69.4 milyar TL'ye yükselttiklerini söyledi. Üretim, ihracat, proje ve dolayısıyla istihdama destek olmaya devam ettiklerini ifade eden Halil Aydoğan, "Bankamız verimliliği yüksek kredi segmentlerinde büyümeyi ve ekonomiye değer yaratmayı sürdürüyor" diye konuştu

KAYN AK ÇEŞİ TLİLİĞİ
Halil Aydoğan, Vakıfbank olarak önceliklerinden birinin kaynak çeşitliliğini ve vadesini artırmak olduğunu vurguladı. Aydoğan sözlerine şöyle devam etti: "Yurtiçi ve yurtdışında gerçekleştirdiğimiz bono ve tahvil ihraçları ile yurtdışından sağladığımız uzun vadeli kredilerle kaynak yapımızı çeşitlendirmeye devam ediyoruz. Mevduat dışı kaynak çeşitlendirmesi stratejimiz, Türk bankacılığının yapısal sorunu olan aktif-pasif vade uyumsuzluğunu azaltmak için çok önemli. Bundan sonra da yatırımcılardan büyük ilgi gören bono ve tahvil ihraçlarını gerçekleştirmeye devam edeceğiz."

GÜÇLÜ SERMAYE YAPISI

Vakıfbank ilk üç ayda da yeni şube açılışlarına ve personel alımına devam etti. Genel Müdür Aydoğan, bankanın güçlü sermaye yapısı ve kredi ağırlıklı verimli büyüme stratejisi ile büyümeye ve kârlılığı sürdürülebilir şekilde artırmaya devam edeceklerini ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vakıf'tan ilk çeyrekte 523 milyonluk kâr
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN