Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Offshore'a yüzde 30 vergi

Gelir vergisi tasarısından vergi cenneti kararı çıktı. Offshore'lara yapılacak her türlü ödemeye % 30 kesinti yapılacak. Böylece patronlar yurtdışına bedel ödemeden para çıkaramayacak

Giriş Tarihi: 15.6.2013
Yeni Gelir Vergisi Yasası'ndan vergi cenneti ülkelerle mücadeleye yönelik düzenleme de çıktı. Buna göre, vergi cenneti ülkelere yapılacak her türlü ödeme üzerinden yüzde 30 vergi kesintisi uygulanacak. Böylece şirketlerin vergi cennetlerine nakit veya banka hesabı aracılığıyla yapılacak ödemelerden yüzde 30 vergi alınacak. Bu düzenlemenin ardından da OECD ülkelerinin kara listesi esas alınarak maddenin uygulanacağı ülkeler belirlenecek. Meclis'e sunulan Gelir Vergisi Yasa Tasarısı'nda, bugüne kadar fon yönetim şirketlerinin Türkiye'de ofis açmasına engel olan vergi düzenlemeleri değiştiriliyor. Düzenlemeyle finans piyasalarının derinleşmesi ve yabancı fonların Türkiye'den yönetilmesi teşvik ediliyor. Böylece, kurumların halka açılması teşvik edilirken, sermayenin tabana yayılması kolaylaştırıyor.

ÖZEL OKULLARA TEŞVİK
Okul öncesi eğitim, ilköğretim, özel eğitim ve ortaöğretim özel okulların işletilmesinden elde edilen kazançlara yüzde 5 vergilendirme dönemi gelir vergisi istisnası getiriliyor.

İNŞAATA 4 KAT SINIRI
Tasarıya göre, arazisini kat karşılığı satan müteahhit kentsel rant vergisi ödeyecek. Arsası karşılığında 500 metrekare üzerinde dairesi olanlar kademeli olarak vergi verecek. Ortalama 3 katlı bina yapıp satanlar da gelir vergisi ödeyecek. Yatırım teşviki kapsamında işini tamamlamayıp devredilen şirket de yatırım indiriminden yararlanabilecek. Tasarıyla kentsel rantların ve sermaye kazançlarının vergilendirilmesindeki istisnalar daraltılıyor.

TEŞVİKİ KABİNE BELİRLEYECEK
Yasa kapsamında, Bakanlar Kurulu kişi başına düşen milli gelir veya sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeylerini dikkate alarak illeri gruplandırabilecek ve teşvik edilecek sektörleri belirleyecek.

Bakanlar Kurulu, Gökçeada ve Bozcaada'da yapılan yatırımlarda söz sahibi olacak. Turizm konusunda yatırım ve istihdam büyüklüklerini belirlemeye yetkili olacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Offshore'a yüzde 30 vergi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN