Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eylemlerin faturası 20 milyon lira

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, Taksim Gezi Parkı odaklı gelişmelerin yansımasıyla Ankara'da yaşanan olayların faturasının 20 milyon lirayı bulduğunu belirtti.

Giriş Tarihi: 19.6.2013 16:27 Güncelleme Tarihi: 19.6.2013 16:29
Bezci, yaptığı yazılı açıklamada, eylemler nedeniyle mağazaların yoğun olduğu Tunalı Hilmi, Kızılay, Meşrutiyet ve İzmir caddeleri ile yakın bölgelerdeki esnafın iş yapamaz hale geldiğini, günlük iş hacminin yüzde 70'ler civarında gerilediğini bildirdi.

Eylemlerin marjinal gruplar tarafından provoke edilmesiyle çok sayıda iş yerinin hasar gördüğünü, esnafın dükkanını açmadığı günler olduğunu belirten Bezci, "Esnaf dükkan kirasını, personelin maaşını, vergisini, sigortasını ödeyemeyecek duruma geldi. Esnaflarımız çalışanlarını ücretsiz izne ayırmak zorunda kaldı. Pek çok çalışan mağdur oldu, çünkü onların da hayatları var, ödenecek faturaları, kiraları var" ifadelerini kullandı.

Bezci, vatandaşların güvenlik kaygısı nedeniyle Kızılay'a inmeye çekindiğine dikkati çekerek, "İnsanlarda alışveriş yapma hevesi de kalmadı. Yaptığımız kaba hesaba göre bu eylemlerin Kızılay başta olmak üzere Ankara esnaf ve tüccarına zararı 20 milyon lirayı buldu" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'de herkesin demokratik haklarını kullanmakta özgür olduğunu belirten Bezci, ancak bu haklar kullanılırken başkalarının haklarına da saygı duyulması gerektiğini, yapılan eylemlerin Türkiye'nin imajına zarar verdiğini ve turizm gelirlerini olumsuz etkileyeceğini kaydetti. Türkiye'nin işçisi, memuru, esnafı, tüccarı ile bir bütün olduğuna, yaşanan olumsuzlukların faturasını herkesin paylaştığına işaret eden Bezci, "Artık yeter, eylemler sona ersin" çağrısı yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eylemlerin faturası 20 milyon lira
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN