Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En pahalı cadde

Kapalıçarşı'nın kalbi Kalpakçılar Caddesi yıllık 200 bin dolardan başlayan dükkân kiraları ile Abdi İpekçi ve Bağdat'ı solladı. Yerli ve yabancı markaların yer almak için sıraya girdiği caddede, boş yer bulunamıyor

Giriş Tarihi: 4.8.2013
Kapalıçarşı'nın ana caddesi Kalpakçılar'daki dükkân kiraları Bağdat ve Abdi İpekçi Caddeleri'ni solladı. Yıllık kirası en az 200 bin dolardan başlayan 20-25 metrekarelik dükkânların satış fiyatı ise 10 milyon doları buluyor. Bağdat ve Abdi İpekçi Caddesi'nde aynı büyüklükteki mağaza kiraları 3 bin ila 10 bin dolar arasında değişirken, Kalpakçılar'daki hesap altın üzerinden yapılıyor. Tarihi çarşıdaki dükkânlar kolay kolay el değiştirmiyor. Kulislerde konuşulana göre Türkiye'nin en pahalı caddesi Kalpakçılar'da Mavi Jeans'ten Migros'a ve Kahve Dünyası'na kadar birçok marka yer bakıyor. Kapalıçarşı Esnafları Derneği Başkanı Dr. Hasan Fırat, kapılarının marka sahipleri tarafından sık sık çalındığını söylüyor.

ÇARŞI KABUK DEĞİŞTİRİYOR
Ünlü markaların burayı prestij olarak kullanmak istediğini bildiren Fırat, "Çarşıda kiralar yükseldi, altın fiyatlarındaki hızlı artışla cirolar da düştü. Her şeye rağmen bütün markalar burada yer arıyor ama yok" diye konuşuyor. Çarşıdaki kuyumcu egemenliği de yavaş yavaş değişiyor. Fırat, Kalpakçılar'daki 300 dükkânın son bir yılda 30 tanesinin baharat ve giyim mağazası haline geldiğini açıklıyor. Vakko'nun boşalttığı mağazaya Stefanel gelmiş. Hemen karşısında ise Silk&Cashmere mağaza açmış. Ülker'in Godiva'sı ile kozmetik markası MAC ise çarşıdan ayrılmış. Ticaretin merkezi Kapalıçarşı, birçok üniversitenin öğrencileri için tez konusu olmaya devam ediyor.

GENÇ NESİL AKIN EDİYOR
Genç nesil geçen hafta yaptığımız Mahmutpaşa haberindeki durumun aksine, Kapalıçarşı'da çalışmak istiyor. Boğaziçi Üniversitesi mezunu ve özel sektör deneyimi olan girişimci Biray Fırat, Kapalıçarşı'da Empire Home isimli hediyelik eşya dükkanı açmış. Fırat'a Kapalıçarşı'daki kazancını sorduğumuzda, 'Özel sektörle mukayese kabul etmez. Şimdi daha çok kazanıyorum. Değerlendirmeyi bilene burada fırsat çok' diyor. Kapalıçarşı'da mağaza açan girişimcilerden biri de Cihan Bilgi. Bilgi, Leatherist markasıyla deri konfeksiyon ürünleri satıyor.

CRUİSE TURİZMİ CANLANMAYA BAŞLADI
Hasan Fırat, Gezi Parkı olaylarından sonra duran cruise turizminin yeniden canlanmaya başladığını söylüyor. Bir gemiden yaklaşık 3 bin yolcu indiğini söyleyen Fırat, "Yabancıların buraya ilgisi büyük. Biz dernek olarak yabancı heyetleri sık sık çarşıda ağırlıyoruz" diyor.

KİRALAR DÖVİZE DÖNÜYOR
Altın fiyatlarındaki dengesizlikle birlikte yıllarca altın üzerinden kiralanan Kapalıçarşı mağazaları, şimdi dövize dönmeye başlıyor. Fırat, dövizde de artış olduğuna dikkat çekiyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En pahalı cadde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN