3 kez ödemeyenin kartı donacak

Hükümet, kredi kartılarına yönelik sert tedbirler aldı. Başbakan Yardımcısı Babacan, "Asgari ödeme tutarını 1 yılda 3 kez üst üste ödeyemeyenin kartı dondurulacak" dedi. Taksite de sınır geliyor

Giriş Tarihi: 9.10.2013
Yurtiçi tasarrufun yüzde 12.6 ile tarihin en düşük seviyesine gerilemesi üzerine ekonomi yönetimi kredili yaşama ciddi sınırlamalar getirecek kararlar için düğmeye bastı. 2014-2016'yı kapsayan Orta Vadeli Program'ı (OVP) açıklayan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, alınacak önlemlerle ilgili bilgi verdi. Tasarruflardaki düşüşün birebir cari açığa yansıdığını aktaran Bakan Babacan, kredilerin bu noktada büyük önem taşıdığını kaydetti. Kart kullanımıyla ilgili hayata geçirilen uygulamalardan en fazla dikkat çekeni ise asgari ücret ödemeleriyle ilgili oldu. Çünkü yeni dönemde bir takvim yılı içinde kredi kartı borcunun asgari tutarını üç kez üst üste ödemeyenin kartı, dönem borcunun tamamını ödeyene kadar alışverişe kapatılacak.

GELİRİ BELGELEMEK ŞART

Babacan, "Bundan sonra kredi kartları gelir tespiti ve teminine bağlı olacak. Kart sahibinin limit artırım talebinde geliri belgelenerek teyit alınacak" dedi. Mevcut kart sahiplerinin limitlerinin aynı kalacağını hatırlatan Babacan, yeni artırımda maksimum limitin gelirin 4 katını geçemeyeceğini hatırlattı. Gelirini belgelemeyenlerin limiti ise bin TL'nin üzerinde olamayacak.

TAKSİTE SINIRLAMA
Kredi kartı kullanımında yapılan önemli düzenlemelerden biri de ürün bazında taksit sayısına sınır getirilecek olması. "Bir ayakkabıya 24 taksit yapılıyorsa orada bir sorun var demektir" diyen Babacan, sınırlamanın kapsamı konusundaki çalışmaların devam ettiği bilgisini verdi. Babacan, konut kredilerindeki yüzde 25 asgari peşinatın diğer alanlarda da uygulanması için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

ASGARİ ÖDEME ARTIRILIYOR
Kredi kartları ile ilgili yapılan düzenlemede asgari ödeme tutarında limitlerin de tedrici olarak artırılması dikkat çekti. Halen 15 bin lira dönem borcu olan bir kart sahibinin asgari ödeme tutarı yüzde 25'ten az olamıyor. Bu oran yılsonunda yüzde 27'ye, 2014'te ise 30'a çıkarılacak. Kredili yaşama sınırlama getiren planda dikkat çeken noktalardan biri de kartların tüketici kredileri kapsamına dahil edilmesi oldu.

YENİ SİSTEM NE GETİRECEK?
Kart limiti ilk yıl için gelirin 2 katı, ikinci ve daha sonraki yıllar için ise 4 katı olacak.
Gelir düzeyi tespit edilemeyenler için limit 1.000 TL olacak.
Asgari tutarı 3 kez üst üste ödeyemeyenin dönem borcunu kapatana kadar kartı bloke edilecek.
Kartların risk ağırlığı 1-6 ay taksitler için yüzde 100'e çıkarıldı. 6-12 ay taksit için yüzde 200, daha fazla olanlar için yüzde 250'e çıktı.
Limiti 15 bin TL'ye kadar olan kartların asgari ödeme tutarı dönem borcunun yüzde 30'undan az olamayacak.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3 kez ödemeyenin kartı donacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN