Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanayide rekor: % 5.8

Sanayi üretimi Kasım 2011'den bu yana en hızlı yükselişi kaydetti. Artış, üçüncü çeyrek büyümesini % 4.7-5 aralığına çekecek

Giriş Tarihi: 9.11.2013
Büyümenin öncü göstergesi sanayi üretimi 2 yılın zirvesine çıktı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı eylül ayı verilerİNe göre endeks Kasım 2011'den bu yana en hızlı yükselişi kaydetti. Endeks, yıllık bazda yüzde 6.4, aylık ise yüzde 5.8 arttı.

GÜÇLÜ TOPARLANMA

Rakamlar 10 Aralık'ta açıklanacak 3'üncü çeyrek büyümesinin yüzde 4.7-5 aralığında çıkabileceğine işaret ediyor. Yıl sonunda da büyümenin yüzde 4'e yaklaşacağı beklentileri arttı. Üretim artışında sermaye ve dayanıklı tüketim malı üretimi etkili oldu. Sermaye malı üretimi geçen yıla göre yüzde 15.2 artarken, ara malı üretimi de yüzde 6.6 yükseldi. İki grubun endekse katkısı 5.1 puan oldu. İç talepteki güçlü seyirle birlikte artan tüketim malı üretimi de yüzde 4.9 arttı. Bunun endekse yansıması 1.4 puan oldu. Sanayi Bakanı Nihat Ergün, "Artış, ekonomi ve sanayideki dinamizmin bir başka göstergesi" dedi. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "İhracatın katkısıyla son çeyrek daha iyi olur" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanayide rekor: % 5.8
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN