Avrupalı finansçılar Arzum'a ortak oldu

Giriş Tarihi: 17.11.2013

2008'de Ashmore Group'un satın aldığı Arzum'un yüzde 49'luk hissesi el değiştirdi. Şirketin yeni ortakları ise Avrupalı dev finansçılar oldu

Küçük ev aletleri pazarının önemli oyuncularından biri olan Arzum'a yeni ortak geldi. 2008'de Arzum'un yüzde 49'luk hissesini alan İngiliz fonu Ashmore Group'a bağlı Ashmore Private Equity Turkey, hisselerini devrediyor. Fonun hissesini ise Avrupalı finans ve yatırım bankalarının yer aldığı Mediterra Capital Partners'ın birimi SDA International alıyor. Arzum'un geri kalan hisseleri ise Kolbaşı Ailesi'ne ait.

Yatırım bankaları var

SDA'nın bağlı bulunduğu Mediterra ise Hollanda merkezli Alpinvest Partners, Alman Yatırım ve Kalkınma Bankası, Avrupa Yatırım ve Kalkınma Bankası, IFC gibi uluslararası kurumsal yatırımcılarla çalışıyor.

78.5 milyar doları yönetiyor

2008'de Arzum'un yüzde 38'ini alan Ashmore Group, ardından hisse oranını yüzde 49'a çıkardı. 1992'de kurulan ve Londra Borsası'na kote olan Ashmore, 78.5 milyar dolarlık fonu yönetiyor. 2012'yi 200 milyon TL ciro rakamı ile kapatan Arzum bu yıl ise 230 milyon TL ciro hedefliyor. İhracat pazarlarında da bu yıl Afrika ve Türk Cumhuriyetleri'ndeki etkinliğini artırmak isteyen Arzum, ihracatta da yüzde 25 artış planlıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupalı finansçılar Arzum'a ortak oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN