Kişiye özel makam şoförü

İstanbul'da kişiye özel makam şoförlü araç sağlayan Bee34, Türkiye'ye yayılacak. Aracın saatinin 20 TL olduğunu söyleyen şirket ortağı Ceylanlı, "Lüksü ulaşılabilir kılıyoruz" diyor

Giriş Tarihi: 24.11.2013
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin geçen yıl getirdiği "Lüks otomobil ile yolcu taşımacılığı" düzenlemesinden sonra ruhsat alan Bee34, "konforlu, güvenilir ve kaliteli bir ulaşım hizmetini herkes için ulaşılabilir kılan firma" olma iddiasıyla nisanda yola çıktı. Bee34, Mecit Mert Çetinkaya ve Ümit Levent Göncü'nün ortaklığıyla kurulan bir şirket. Ancak Baran Ceylanlı da şirketin işletme ortağı. Biz de Bee 34'ün girişimcilik öyküsünü dinlemek üzere Baran Ceylanlı ile bir araya geldik. 2012'den önce bu işte faturalandırılmayan bir kara para olduğunu anlatan Ceylanlı, süreci şöyle özetledi: "Yolcuyu A noktasından B'ye götürmek için herkes ücretiyle taşımacılık yapabiliyordu. Nasıl bir araçla yaparsanız yapın, verdiğiniz ulaşım servisi korsan taşımacılıktı. Devlet, bunun önüne geçebilmek için belge vererek sektörü denetlemeye karar verdi. Bu belgeyi verebilmek için de kriterler belirledi. Bunlar arasında, şirkette minimum 25 araç bulunması, bunların motor gücünün 2 bin ve üzeri olması, kuruluş sermayesinin 1 milyon TL'den az olmaması, yolcuların hepsine ferdi kaza sigortası yaptırılması gibi şartlar var. Kriterleri tutturanlara işletme ruhsatı veriliyor. Bu şirketler, özel yolcu taşımacılığı yapabiliyor."
Fikir nasıl doğdu?
Ortaklarımız deniz taksi işine girmek istiyordu. Belediyenin özel taşımacılıkla ilgili ruhsat verdiğini, kişiye özel taşımacılık yapabileceğimizi duyunca bu işe girme kararı aldık. Başvurumuzu yaptık. Kara ile başladık, 2015 sonrası deniz ile büyüyeceğiz.
Nasıl başladınız?
Üç ay yazılım yatırımı yaptık. Muhasebeye entegre detaylı bir ağ kurduk. Mesela beni arayıp, bir araç istediniz. Çağrı merkezinin karşısındaki panelde, şehir haritası üzerinde araçlar görünüyor. Yeşil müsait, kırmızı dolu, sarı müşteriye gidiyor, siyah kontak kapalı anlamına geliyor. Çağrı merkezi size en yakın yeşil arabayı görüp, hangi saatte alınacağınızın bilgisini şoföre veriyor. Şoför elindeki iPad'de "tamam" tuşuna bastığında müşteriye onay bilgisi geliyor. Şimdi yeni bir aplikasyon yaptırıyoruz. Gelecekte müşteri kendisi direkt ağ üzerinden müsait aracı seçebilecek.
Bu sektöre nasıl bir yenilik getirdiniz?
İstanbul'da bir toplantıya, davete hatta sinemaya, maça, partiye yetişmek için hem stres yaşıyorsunuz hem de park yeri sorununuz oluyor. Aynı şekilde gece eğlenmeye çıkan bir ailenin emniyetli bir şekilde evine geri dönmesi, ebeveynleri çalışan çocuğun düzenli bir şekilde haftalık etkinliğine ulaşması hiç de kolay değil. Bizim hedefimiz bugüne kadar lüks olarak kabul edilen bir servisi daha ulaşılabilir kılmak, yaşamın içine sokmak. Ama işimiz taksicilik değil.
Taksilerden farkınız ne?
Ulaşım haricinde, bireylerin yaşamlarına olumlu katkıda bulunuyoruz. Taksicilerin alanına girmeyi asla düşünmüyoruz. Teknolojik altyapıya büyük önem veriyoruz. Bu konuda yatırım yapıyoruz.

Şoföre eğitim veriliyor
Şoförlü araç kiralama lüks bir hizmet mi?
Genelde böyle bir algı var. Ama biz doğru iş planlamasıyla şoförlü araç hizmetini herkes için ulaşılabilir kılıyoruz.
Şoförlerinizi nasıl seçiyorsunuz?
İnsan kaynakları şirketiyle çalışıyoruz. Bayan şoförlerimiz de var. Hepsi yabancı dil biliyor. Tek tip elbiseli. Bakım çantalarını veriyoruz. Devletin zorunlu eğitimleri var. Bunların dışında biz de misafirlerle nasıl konuşulacağını öğretiyoruz.
Bu iş İstanbul'la sınırlı mı kalacak?
Gelecekte hizmet çeşitliliğimizi artıracağız. Bee34'ü, Bee35, Bee06 şeklinde tüm Türkiye'ye yaymayı hedefliyoruz.

Saati 20 TL'ye özel araba
Özel şoförlü araç ücreti saat başı 20 lira.
Kilometre başına da cüzi bir miktar para alınıyor.
Kilometre içinde olan fiks paketler de mevcut.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kişiye özel makam şoförü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN