Batman proje fabrikası oldu

Giriş Tarihi: 17.12.2013

İnovasyon reformunda hedef sektör olarak tekstili seçen Batman'da proje ve yatırımların hızına yetişilemiyor. 120 yatırımın OSB'de yer için sıra beklediği şehrin Ar-Ge altyapısındaki en büyük güç ise üniversite

Türkiye'de üretilen petrolün yüzde 65'ini tek başına karşılayan Batman, bu avantajını iyi değerlendirerek kısa sürede modern bir kente dönüşmeyi başardı. Şehrin yeni hedefiyse bölge coğrafyasında üretimin yeni üslerinden biri olmak. Halen Batman Organize Sanayi Bölgesi'nde 60'ın üzerinde fabrika faaliyet gösteriyor. 40'tan fazla fabrikanın inşatı sürerken 120 yeni yatırım başvurusu da hayata geçmek için gün sayıyor.

ULAŞIM ALTYAPISI GÜÇLENDİ

Tekstil, tarım, enerji ve plastik sektörlerinde hareketliliğin yaşandığı şehrin Ar-Ge altyapısındaki en büyük gücü ise Batman Üniversitesi. Kurum ile sanayiciler 50'den fazla projede yenilikçi ürün geliştirmenin yollarını arıyor. Yeni teşvik sisteminde 6'ncı Bölge'de yer alan Batman'ın Ortadoğu pazarına yakınlık ve geniş tarım arazileriyle ön plana çıktığını ifade eden Batman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kadir Demir, hedeflerinin güçlü bir sanayi şehrine dönüşmek olduğunu söylüyor.

VAATLER HAVADA KALIYOR

Ulaşım imkânlarının son dönemde arttığını da belirten Demir, "Batman bölgenin en büyük ve modern havalimanına sahip. Ülkenin en genç nüfusu da yine bizde" diyor. Güneydoğu Genç İşadamları Derneği Üyesi Ali Tezdiğ ise Batman'ın geleceğinin sanayide olduğunu ifade ediyor. OSB'de yatırım için 120'ye yakın başvuru olduğunu belirten Tezdiğ, Türkiye'nin önde gelen sanayicilerine de Batman'a yatırım çağrısı yapıyor. Birçok devin yatırım sözü vermesine rağmen bunu yerine getirmediklerine de vurgu yapan Tezidğ, "Batmanlı gerçek yatırımcı arıyor" ifadesini kullanıyor.

SOSYAL HAYATIN ÇEKİM MERKEZİ OLACAK
Batman, son yıllarda ortaya koyduğu gelişme ile bölgede önemli bir oyuncu olmaya aday görünüyor. Şehirde modern alışveriş merkezleri oteller hipermarketler ardı ardına açılıyor. Buna paralel sosyal hayatta da inanılmaz canlılık var. Hatta komşu illerden hafta sonunu geçirmek için şehre gelenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor.

ŞEHRİN İNOVASYON KARNESİ
* Faydalı model-Patent (2013) 9
* Ar-Ge mühendisi: 96
* Ar-Ge merkezi: 1
* Ar-Ge projelerinin toplamı: 112
* Batman Üniversitesi'yle çalışan KOBİ: 48
* TÜBİTAK-KOBİ projeleri: 52
* KOSGEB-KOBİ projeleri: 114
* Avrupa Birliği projeleri: 14
* 25 yaş altı girişimci: 50

HAFTANIN İCADI

KLİMALI ELBİSE YAPIP 10 ÜLKEYE SATTILAR
Batman'da öne çıkan sektörlerin başında tekstil geliyor. Tekstildeki hedef ise klasik ürünlerden çıkarak 'Yükte hafif, pahada ağır' üretim modeline geçmek. Şehirde bu konuda birçok yenilikçi Ar-Ge çalışması yürütülüyor. Bunlar arasında savunma sanayi projeleri ön planda. Zor şartlarda görev yapan askeri personel için klimalı kamuflaj gelişiren Batmanlı tekstilciler, bu ürünü 10 farklı ülke ordusuna da satmaya hazırlanıyor. Hareket ettikçe ısı ve enerji üreten elbiseler eksi 50 derecede dahi vücut ısısını koruyabiliyor.

KOBİ AKADEMİ

ŞEHRİN ÜNİVERSİTESİ 'ORGANİZE'YE TAŞINDI
Şehrin Ar-Ge altyapısındaki en büyük güç ise Batman Üniversitesi. Kurum ile sanayiciler 50'den fazla projede yenilikçi ürün geliştirmenin yollarını arıyor. Birçok akademisyen vaktinin büyük bölümünü organize sanayi bölgesinde çalışarak harcıyor. Batman Üniversitesi ayrıca kamu-sanayi işbirliğini sürdürmek amacıyla 3 yeni merkezi de hayata geçirmiş durumda. İleri teknoloji Uygulma ve Araştırma Merkezi, Enerji Teknolojileri Araştırma Merkezi ve Üniversite-Sanayi İşbirliği Merkezi adıyla faaliyet gösteren bölümlerde 50'den fazla akademisyen görev yapıyor. Ayrıca Batman Teknokent'in de yakın zaman da faaliyete geçeceği ifade ediliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Batman proje fabrikası oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN