Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kuzey Irak yolu açılıyor

Bağdat, K. Irak petrolünün Türkiye üzerinden dünyaya ihracına yeşil ışık yaktı. Türkiye gelirin Halkbank'ta toplanmasında ısrarcı. ABD ise JPMorgan diyor

Giriş Tarihi: 21.2.2014
Kuzey Irak petrolünün Ceyhan üzerinden dünya piyasalarına ulaşmasının önü açılıyor. Edinilen bilgilere göre Bağdat, Türkiye ve Kuzey Irak arasındaki enerji işbirliğine yeşil ışık yaktı. Petrol ihracatı için Türkiye'nin Bağdat'a güvence vermesinin ardından, Erbil ve Bağdat arasında görüşme trafiği hızlandı. Üçlü görüşme trafiği sonucunda da Bağdat'ın prensip olarak petrol ihracatına olumlu baktığı öğrenildi. Tek pürüz petrol gelirlerinin yatacağı banka konusu. Türkiye, 17 Aralık darbesinin hedefi olan Halkbank'ta ısrarcı. Irak Merkezi Hükümeti ve ABD ise petrol gelirlerinin Irak Kalkınma Fonu tarafından JPMorgan'da açılan banka hesabına yatırılmasını istiyor.

DEV RE DIŞI DEĞİL

Halkbank'ın süreçte saf dışı kaldığına yönelik yorumları Enerji ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileri doğrulamıyor. Yetkililer, "Henüz son karar verilmedi. Türk kamu bankaları devre dışı edilmedi. Biz Halkbank veya başka bir kamu bankasının devrede olmasını planlıyoruz" diyor. Yetkililer, sürecin tamamen uluslararası hukuka uygun ve şeffaf bir biçimde ilerleyeceğinin altını çiziyor. Örneğin, Irak'ın halen Kuveyt'e savaş tazminatı olarak ödediği petrol gelirlerinin yüzde 5'ini ifade eden miktarın Kalkınma Fonu'na yatırılacağı belirtiliyor. Petrol ihracatına ilk etapta günlük 400 bin varille başlanacak. Ardından rakam 2 milyona çıkacak. Öte yandan, Kuzey Irak petrolünün Bağdat yönetimindeki SOMO eliyle ihraç edileceği haberleri de yalanlandı.

DNO HAT ÇEKECEK
Norveçli enerji şirketi DNO, Kuzey Irak'ta işlettiği Tawke sahasından petrol ihraç etmek amacıyla, Türkiye sınırına ikinci bir petrol boru hattı inşa edeceğini açıkladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuzey Irak yolu açılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN