Vodafone Ono'yu aldı

Geçen yıl Alman kablolu ağ operatörü Kabel'i alan Vodafone, şimdi de İspanyol Ono'yu bünyesine kattı. İngiliz dev, Ono'ya için 10 milyar $ ödeyecek

Giriş Tarihi: 18.3.2014
İngiltere merkezli telekomünikasyon devi Vodafone, İspanyol Ono'yu satın aldıyor. Vodafone Grop PLC tarafından yapılan açıklamada Madrid merkezli telekom şirketi Ono SA hissedarları ile kablolu yayın şirketinin 7.2 milyar euroya (10 milyar dolar) satın alınması için anlaşmaya varıldığı belirtildi. ABD'li yatırım fonlarının liderliğindeki Ono hissedarları ile haftalar süren müzakerelerin ardından anlaşmaya varıldı. Vodafone, İspanya'da yüksek hızlı interneti, ödemeli televizyon ve mobil telefon hizmet paketleri sunan Telefonica ve Jazztel gibi şirketlerle rekabet etmekte zorlanıyordu. Vodafone'un İspanya'daki mobil birimi gerileyen hizmet gelirleri ve daralan marjlar nedeniyle sorun yaşıyordu. Sektör gözlemcilerine göre piyasa değeri açısından Avrupa'nın en büyük telekom şirketi olan Vodafone'un İspanya'nın zayıf ekonomik toparlanmasından yararlarmak için Ono'yu satın almaktan başka pek bir seçeneği yoktu.

ALMAN KABEL'İ DE ALDI

Vodafone, geçtiğimiz yıl Almanya'da 10 milyar euroya kablolu ağ operatörü Kabel Deutschland'ı alarak entegre bir sağlayıcı olmayı başarmıştı. Şirket bu satın almada da anı stratejiyi izleyecek. Vodafone'dan yapılan açıklamada satın almanın, müşteri tabanına çapraz ürün ve hizmet satışı sayesinde büyüme sağlayacağı belirtildi.

İSPANYOL ŞİRKETİNİN DEĞERİ 7 MİLYAR EURO CİVARINDA
Ono yaptığı açıklamada 2012'de 1.57 milyar euro olan gelirini geçen yıl yüzde 1.6 artışla 1.6 milyar euroya yükselttiğini belirtti. Geçen hafta Madrid borsasına kote edilme planlarını onaylayan Ono hissedarları şirketin değerinin 7 milyar euro civarında olmasını hedefliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vodafone Ono'yu aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN