Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'nin alacağı hayalet uçak

Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısında alınması kararı alınan f-35 savaş uçağıgeleceğin savaş uçağı olarak adlandırılıyor.

Giriş Tarihi: 7.5.2014 11:42
Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 9 ülkenin mali ve teknik desteği ile ABD tarafından geliştirilen uçak hava ve yer taaruzu, keşif, taktik savunma gibi çok amaçlı görevlerde kullanılabiliyor.

Başbakan Erdoğan başkanlığında yapılan Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısında radarda görünmeme özelliği olan iki adet F-35 uçağının alınması kararı verildi. 2018 yılında Türk Hava Kuvvetleri'nin envanterine girecek. F-35 savaş uçağı, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 9 ülkenin mali ve teknik desteği ile ABD tarafından geliştirildi.

Amerikalı üretici Lockheed Martin firmasının en son teknoloji uçağı F-35 tek bir uçağın tüm görevleri yerine getirmesi amacıyla tasarlanan bir savaş uçağı. Geleceğin savaş uçağı olarak anılan F-35'ler 3 farklı görev için 3 farklı tip tasarlandı. Uçağın F-35A, Geleneksel kalkma ve inme, F-35B, Kısa kalkış dikey iniş, F-35C, Uçak gemileri için tasarlanmış versiyonları bulunuyor. Uçak, hava ve yer taaruzu, keşif, taktik savunma gibi çok amaçlı görevlerde kullanılabiliyor Saatte bin 932 azami hızı ulaşabilen f-35, azami 18 bin 288 metrede uçabiliyor. F-35'lerin en büyük rakibi Rus Sukhoi T-50 tipi uçaklar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin alacağı hayalet uçak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN