Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İnanmıyoruz ama yazıyoruz

17 Aralık sonrası Türkiye aleyhinde attığı 'kırılgan beşli' manşetleriyle dikkat çeken Financial Times'tan itiraf geldi. Uluslararası İlişkiler Editörü Gardner, "Piyasa da biz de o kurum ve ekonomistlere göre karar almıyoruz. İtibarlarını düzeltmeliler" dedi

Giriş Tarihi: 8.5.2014
Gezi parkı protestoları ve 17 Aralık operasyonunun ardından Türkiye aleyhinde yaptığı haberlerle dikkat çeken İngiliz Financial Times'dan (FT) itiraf gibi değerlendirme geldi. Fed'in parasal genişleme programıyla kredilerin arttığı ve cari açığın yüksek olduğu Hindistan, Endonezya, Brezilya, Güney Afrika ve Türkiye'yi kırılgan gösteren gazetenin Uluslararası İlişkiler Editörü David Gardner, Financial Times Türkiye Zirvesi'nde SABAH'ın sorularını yanıtladı. Gardner, kredi derecelendirme kuruluşları ve yatırım bankalarının ekonomistlerinin görüşlerinin piyasada karar almada etkili olmadığını ve kendilerinin de bu yorumlara eskisi kadar itibar etmediklerini belirtti. Kırılgan beşli olarak Türkiye ve dört gelişmekte olan ülkeyi değerlendiren kuruluşların saygınlıklarının tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini söyleyen Gardner, "Piyasadaki yatırımcı da ben de yatırımcı olsam o analizleri dikkate alarak yatırım yapmam. Yatırımcıların kendi analizleri var" dedi.

KOMİSYON KURULDU

Financial Times Türkiye Zirvesi'ne katılan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise "17 Aralık ile ilgili iddiaların sonuna kadar takip edileceğine inanıyor musunuz?" şeklindeki soruya karşılık, her türlü iddiayı ciddiye aldıklarını ve parlamentonun bunlarla ilgili bir inceleme komisyonu kurulmasını kabul ettiğini söyledi. Şimşek, hukukun üstünlüğünü ve yolsuzluğa sıfır tolerans gösterilmesini istediğini ancak doğru işlemeyen ve tamamen suç unsurlarına dayalı grupları da kabul edemeyeceğini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnanmıyoruz ama yazıyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN