Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çiftçilere ÇKS ikazı

Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhsin Temel, çiftçilerin desteklemelerden yararlanmaları için 30 Haziran'a kadar Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) başvuru yapmaları gerektiğini, aksi takdirde desteklemelerden faydalanamayacaklarını kaydetti.

Giriş Tarihi: 3.6.2014 16:03
Temel, yazılı açıklamasında, "Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) Dahil Olan Çiftçilere Mazot, Gübre ve Toprak Analizi Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğ"in Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini ve desteklemeden faydalanmak isteyen çiftçilerin 31 Aralık 2014 tarihine kadar ilçe gıda tarım ve hayvancılık müdürlüklerine başvurması gerektiğini kaydetti.

Yaşanan dolu afeti nedeniyle çiftçilerin zor günler yaşadığını ancak tarımsal üretime verilen desteklerin, üretimi teşvik ettiği gibi ihtiyacı olan çiftçileri de rahatlatacağını söyledi.

Çiftçilerin ÇKS'ye başvurduktan sonra desteklemeler için de ayrıca başvuru yapması gerektiğinin altını çizen Temel, mazot, gübre ve toprak analiz desteğinden faydalanmak için ÇKS başvurusunun yapılmış olması gerektiğini vurguladı.

Çiftçilerin, mağduriyet yaşamasını istemediklerini belirten Temel, "Çiftçilerimiz 30 Haziran'a kadar ÇKS başvurusunu kesinlikle yapmalılar. Aksi takdirde desteklemelerden faydalanamazlar. Bu süre zarfında hem ÇKS hem de Mazot, Gübre ve Toprak Analiz Desteği başvurusunu aynı anda yapabilirler. ÇKS başvurusu yapan çiftçilerimiz için ise Mazot, Gübre ve Toprak Analiz Desteği başvurusu için son tarih 31 Aralık'tır" ifadesini kullandı.

Bu yıl çiftçilere üç ürün grubu için alan bazlı destekleme yapılacağını belirten Temel, hububat, yem bitkileri, baklagiller, yumru bitkiler, sebze ve meyve grubu için dekar başına 4,6 lira mazot desteği, 6 lira gübre desteği, 2,5 lira toprak analizi desteği verileceğini verileceğini, ancak 50 dekar ve üzeri her bir tarım arazisinin gübre desteğinden yararlanabilmesi için toprak analizi yaptırmanın zorunlu olduğunu ifade etti.

Toprak analizinin kontrollü gübre kullanımına sağladığı katkının önemine dikkati çeken Temel, analizin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca yetkilendirilmiş laboratuvarlarda 1 Eylül'e kadar yapılması gerektiğini kaydetti.

Temel, diğer ürün gruplarından aspir gibi yağlı tohumlu bitkiler ve endüstri bitkileri alanları için 7,5 lira mazot desteği, 7,5 lira gübre desteği, peyzaj ve süs bitkileri, özel çayır, mera ve orman emvali alanları için de 3,1 lira mazot desteği, 4,3 lira gübre desteği verileceğini belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çiftçilere ÇKS ikazı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN