Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cari açık risk olmaktan çıkacak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Nisan ayı sanayi üretiminin beklentileri aşarak hem bir önceki yılın aynı dönemine göre hem de bir önceki aya göre artış gösterdiğini belirterek, büyümeye en büyük desteğin sanayi üretiminden geldiğini bildirdi.

Giriş Tarihi: 9.6.2014 15:29 Güncelleme Tarihi: 9.6.2014 15:30
Bakan Işık, yazılı açıklamasında bugün açıklanan nisan ayına ait sanayi üretim endeksi verilerini değerlendirdi. Bu yılın Nisan ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin beklentileri aşarak bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,6 arttığını belirten Işık, arındırılmamış endeksin de yine aynı oranda artış gösterdiğini ifade etti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminde de bir önceki aya göre yüzde 1 artış gözlendiğine işaret eden Işık, şunları kaydetti:

"Nisan ayı sanayi üretimi beklentileri aşarak hem bir önceki yılın aynı dönemine göre hem de bir önceki aya göre artış göstermiştir. Bu veriler yılın ikinci çeyreğinde de sanayimizin güçlü şekilde yoluna devam ettiğini, böylelikle de ülke ekonomisinin büyüdüğünü göstermektedir. Bu yıl dış ticaretin ülke büyümesine daha büyük katkıyı vereceğini, bir başka deyişle geçen yıldan farklı olarak ülke büyümesinin ihracat kanalıyla olacağını belirtmiştik. Nitekim şu ana kadar elde ettiğimiz üretim ve dış ticaret verileri bu öngörümüzü doğrulamaktadır. İhracatın yüzde 95'inden fazlasının sanayi ürünlerinden olduğu göz önüne alınırsa büyümeye en büyük destek sanayi üretiminden gelmektedir. Sanayi üretiminin büyümenin lokomotifi olduğunu yarın açıklanacak ilk çeyrek büyüme rakamlarında bir kez daha göreceğiz."


"CARİ AÇIK RİSK OLMAKTAN ÇIKARKEN GÜÇLÜ BÜYÜME DEVAM EDECEK"

Japonya'dan Avrupa Birliği (AB) ülkelerine kadar gelişmiş birçok ülkenin ekonomilerinin artık toparlanmaya başladığını belirten Işık, söz konusu ülkelerdeki toparlanmanın, Türkiye'nin ihracatına ayıca bir ivme kazandıracağını ifade etti.

Işık, bunun sonucunda da sanayi üretiminin daha da artmasının önünün açılacağını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Son günlerde AB tarafından açıklanan parasal genişleme ve faiz kararları en büyük ihracat pazarımızla ticaretin artmasına neden olacağı gibi finansal akışlar nedeniyle de büyümeye yardımcı olacaktır. Önümüzdeki dönemde bir yandan cari açık risk olmaktan çıkarken bir yandan da güçlü büyüme devam edecektir. Nisan ayı sanayi üretiminde sevindirici bir nokta da sermaye malları üretimindeki artıştır. 17 Aralık ile başlayan sürece milletimiz gereken cevabı, mesajı 30 Mart seçimlerinde vermiştir. Bu seçim sayesinde istikrar ortamı pekişmiş, sanayicilerimiz de daha fazla yatırıma yönelmiştir. Gerek kur ve faiz cephesinde gerekse de küresel çalkantılar döneminde en ciddi etkilenen kalem olan sermaye malları üretiminin artması aslında ülke ekonomisinde beklentilerin düzelmeye devam ettiğinin de bir göstergesidir. Bir başka deyişle tüm yaşanan çalkantılara rağmen sanayicinin Türkiye ekonomisine olan güveni devam etmektedir."


"YILIN İKİNCİ YARISINDAN İTİBAREN SANAYİCİMİZ DAHA ÇOK YATIRIM YAPACAK"

Özellikle yılın ikinci yarısından itibaren faiz ve kurlardaki hareketlerle sermaye malı üretiminin daha da artacağını ve sanayicinin daha çok yatırım yapacağını düşündüklerini aktaran Işık, kendilerinin de Bakanlık olarak her fırsatta sanayicinin önünü açtıklarını bildirdi.

Bakan Fikri Işık, sanayicinin hem daha fazla hem de daha nitelikli üretim yapmasını teşvik ettiklerini belirterek, "Sanayimizi tüm dünyada daha rekabetçi hale getirmek amacıyla Ar-Ge'ye, inovasyona, tasarıma, girişimciliğe her geçen gün desteğimizi artırıyoruz. İnanıyoruz ki sanayicimiz ülkenin sahip olduğu istikrar ve kendi çalışma azimleriyle başarılı işler yapmaya devam edecektir" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cari açık risk olmaktan çıkacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN