İsak Antika'ya yargı şoku

Giriş Tarihi: 21.6.2014

İsak Antika'nın kurduğu Actera fonu KOBİ'lerle davalık oldu. Yargıtay, fonun haksız kazanç elde edip, vergi usulsüzlüğü yaptığına hükmetti

Son dönemde KOBİ'lerle davalık olan fonlar listesine HSBC Türkiye Eski Genel Müdürü Piraye Antika'nın eşi İsak Antika'nın başında bulunduğu Actera da eklendi. Kamil Koç, Mey İçki ve Mars Group gibi büyük yatırımlarla adını duyuran fon, Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ) ile yaptığı ortaklıkta ise yargı tarafından suçlu bulundu. 2009'da Pera Reklamcılık'ı satın alan fon, iddialara göre hiçbir finansal sorumluluğunu yerine getirmeyerek şirketin eski sahiplerini milyonlarca lira zarara uğrattı. 5 yıl süren yargı süreci sonunda 43. Asliye Ticaret Mahkemesi ardından da Yargıtay 19. Dairesi milyarlık fonu haksız buldu. Yargıtay gerekçeli kararında Actera'nın 5 milyon TL'ye yakın haksız kazanç elde ettiğine ve vergi usulsüzlükleri yaptığına hükmetti.

'BİZİM GİBİ ÇOK MAĞDUR VAR'
5 yıllık hukuk mücadelesini kazanan Pera Reklamcılık'ın eski sahibi Bülent Ketenci, Türkiye'deki birçok şirketin uluslararası fonlar tarafından kuşatıldığını ve yüzlercesinin mağdur edildiğini iddia etti.

'ŞİRKETLERE EL KOYMAK İÇİN ORTAK OLUYORLAR'
Fonların hukukun açıklarını iyi bildiğini belirten Bülent Ketenci "Bazı fonlar adeta şirketlere el koymak için ortak oluyor. Biz de Actera ile benzeri bir sorun yaşadık. O zaman küçük bir fon olan Actera, resmen şirketimizi elimizden aldı. Hukuk mücadelemizi 5 yıl sonra kazanabildik" dedi.

8 FON DAVALIK
Son beş yılda yabancı fonlarla Türk firmalarının aceleci evliliklerinde sorun çıktı. Taraflar da soluğu mahkemede aldı. Aralarında devlerin de bulunduğu 200 ortaklık yargıya taşındı. Sadece 2013'te 8 fona 40'ın üzerinde dava açıldı. Dava gerekçelerinde, fonların vaat ettiği finansal yatırımı gerçekleştirmemesi ön sırada yer aldı.

TEMYİZİN TEMYİZİ VAR
Konuyla ilgili Actera Yönetim Kurulu Başkanı İsak Antika herhangi bir açıklama yapmazken, şirket avukatı "Temyizin temyizi denen bir olay var. Ona başvuracağız" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsak Antika'ya yargı şoku
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN