Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Boydak çantacı çıktı

EPDK, elektrik üretimi için lisans alıp tek kuruş yatırım yapmayan 'çantacı'ları tespit edip lisanslarını iptal etti. İptallerde ilk sırayı Kayserili Boydak ailesi aldı. Grubun 10.6 milyon TL'lik teminatına da el konuldu

Giriş Tarihi: 9.8.2014
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) lisans alıp da bir çivi dahi çakmayan 'çantacı'ları tespit etti. Sektörde lisans alıp, yatırım yapmayan ilk sekiz şirketin elektrik üretim lisansı kurum tarafından iptal edildi. İptallerde ilk sırayı Boydak ailesi aldı. 102 megavat büyüklüğe sahip olacak "Sibelres Projesi"nde gerekli belgeleri EPDK'ya sunmayan ve bugüne kadar projede sadece yüzde 0.4 gerçekleştirmeye ulaşan Boydak ailesine ait "Sibelres Elektrik Üretim Şirketi"nin lisansı iptal edildi. Boydak'ların 10.6 milyon TL'lik teminatına el konuldu.

3 YIL ENERJİDEN MEN
Boydak Holding A.Ş., Boydak Enerji Üretim ve Ticaret A.Ş., Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Boydak ve ailenin en köklü şirketi İstikbal Mobilya'ya enerji sektörüne 3 yıllık giriş yasağı geldi. Yani aile 3 yıl boyunca enerji sektöründe hiçbir yatırım yapamayacak. Yatırım yapan şirketlerin dolaylı veya doğrudan ortağı olamayacak. Enerji şirketlerinin yönetiminde bile görev alamayacak.

YIRCALI DA LİSTEDE
İkinci çantacı da ünlü işadamı Rona Yırcalı oldu. TÜSİAD, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) gibi iş dünyasının birçok kuruluşunda yöneticilik görevleri üstlenen Yırcalı'nın, Polatbey Enerji Üretim A.Ş. şirketiyle 9 megavatlık Ayvalık-1 RES'te (Rüzgâr Enerji Santralı) sadece yüzde 5 gerçekleştirme sağladığı belirlendi. Gerekli evrakları da sunmayan şirketin lisansı EPDK tarafından iptal edildi. 1 milyon 80 bin TL'lik teminatı irat kaydedildi. Ayrıca EPDK aldığı kararlar kapsamında, 90 megavatlık Cerit RES, 36 megavatlık Eber RES, Elmas RES, Gaziemir RES, Sibelres RES ve Karatepe Biyogaz'ın lisans teminatını da irat kaydetti.

"ÇANTACILARLA SAVAŞACAĞIZ"
EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, enerji sektöründe yatırımların önünü açmak istediklerini ve bu kapsamda kamudan lisans alarak hiç yatırım yapmayan çantacılara göz açtırmayacaklarını vurguladı. Projeleri ele almaya devam edeceklerini söyleyen Yılmaz, "Çalışmalarımız kesintisiz olarak devam edecek. Gerçekten yatırım yapmak isteyenler bu sektörde kalacak" değerlendirmesi yaptı.

28 MİLYON TL TEMİNATA EL KONULDU
Geçtiğimiz yıl TBMM'den geçerek yasalaşan 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu geçici 9. maddesinde elektrik üretim lisansı alan şirketlere gerekli izinleri alarak EPDK'ya sunması ve yatırımlara başlanması için 6 aylık süre verildi. Bu süre 2 Mayıs 2014'te doldu. Kurum, gerçekleştirdiği toplantıda projeleri tek tek ele almaya başladı. Bu kapsamda ilk etapta gerekli yükümlülüklerini yerine getirmeyen 8 projenin lisansı iptal edildi. Şirketlerin yaklaşık 28 milyon TL'lik teminatı irat olarak kaydedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Boydak çantacı çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN