Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Etiya, Asyalı devlere yazılımı öğretecek

Giriş Tarihi: 14.8.2014

Türk şirketleri, internet pazarının ABD dışındaki en büyük üssü olan Hindistan, Hong Kong ve Çin'e yazılım satmaya başladı. Singapur'da ofis açan Etiya, Afrika'da da bir merkez kuracak

Güney Afrika'dan ABD'ye Malezya'dan Güney Kore'ye uluslararası devler Türkiye'deki e-ticaret şirketlerini yakın markaja alırken, Türk firmaları da dümeni yurtdışına çevirdi. Dubai, Lübnan, Yunanistan, Azerbaycan gibi ülkelerde web sitesi kurup, şirket alan Türk teknoloji firmalarının yeni rotası Uzakdoğu oldu. İnternetin en büyük ikinci pazarı haline gelen Asya'ya yönelen Türk yazılım şirketi Etiya da, Singapur'da ofis kurdu. Türkiye'nin en büyük kurumsal yazılım sağlayıcılarından Etiya'nın Genel Müdürü Ali Durmuş, Singapur ofisiyle Hindistan, Çin, Hong Kong gibi teknoloji servislerinin güçlü olduğu Asya-Pasifik bölgesine yönelik yazılım üreteceklerini söyledi.

SIRADA AFRİKA VAR
2004'te okul arkadaşı olan Aslan Doğan, Ali Durmuş ve Serdar Dağdelen tarafından kurulan Etiya, 10 yıllık sürede İstanbul, İzmir ve Ankara'daki merkezlerinde 500'ü aşkın kişiye istihdam sağlar hale geldi. Teknoloji, telekom, enerji gibi alanlardaki şirketlerle çalıştıklarını anlatan Etiya'nın kurucularından Aslan Doğan, yakın dönemde ise Afrika pazarına gireceklerini belirtti. Doğan, "Afrika pazarı radarımızda. Bu bölgelere merkez olarak hizmet veren yerlerde ofisler açmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

KÜRESEL DANIŞMA KURULU VAR
Yerel şirketlerin küresel pazarlarda büyüme stratejisinin en önemli ayağı uluslararası danışma kurulu oluşturmak. Yurtdışı açılımını hızlandırmak üzere bu yılın başında uluslararası danışma kurulu kurma kararı aldıklarını açıklayan Aslan Doğan, dünya çapında tanınan ve sektörel tecrübeleri en üst seviyede olan isimleri kurula dahil ettiklerini vurguladı. İlk kurul toplantısının Fransa'nın Nice şehrinde gerçekleştiğini belirten Doğan, "Kurulla birlikte yurtdışından çok sayıda ihale daveti almaya başladık" diye konuştu.

TERSİNE BEYİN GÖÇÜ BAŞLATTIK
Aslan Doğan, yabancı şirketlerin çözüm ortağı olarak sadece 'yazılım montajı' yapmak yerine, yurtdışındaki standartları ve bilgi birikimini transfer etmeyi tercih ettiklerini söyledi. Doğan, "Yaptığımız projelerden etkilenen özellikle Türkiye'de eğitim alarak, ABD ve Avrupa Birliği ülkelerinde çalışan birçok gencimiz Etiya'da çalışmak üzere ülkemize geliyor. Bir anlamda tersine beyin göçü başlattık" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Etiya, Asyalı devlere yazılımı öğretecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN