İran Osmanbey’e geri döndü

Giriş Tarihi: 15.8.2014
Uluslararası ilişkilerini rayına sokan İran, bavul ticareti yapmak için Osmanbey'e geri döndü. Son 2 yıldır ülkede yaşanan devalüasyon nedeniyle Türkiye'den tekstil ve hazır giyim alımını yüzde 80 oranında azaltan İranlılar'ın bu dönüşü Osmanbey piyasasında bayram havası estirdi. Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD) Başkanı İlker Karataş, "Son dönemde Türkiye'nin komşularındaki siyasi karışıklık nedeniyle ihracatımız oldukça azaldı. Piyasa tedirgindi. Ancak İran bu boşluğu dolduracak. Son günlerde İran'dan çok sayıda alıcı gelmeye başladı" dedi. OTİAD eski Başkanı ve Orhan Giyim'in sahibi Ali Ulvi Orhan da, son günlenlerde İranlılar'dan yoğun talep almaya başladıklarını söyledi. İran'da iç pazarın büyük potansiyel taşıdığını belirten Orhan, "Şu anda kış ürünleri satılmaya başlandı. İranlılar palto, kaban, yağmurluk gibi dış giyimin yanı sıra özellikle tunik siparişi veriyor. Bugünlerde Osmanbey sokaklarında çok sayıda İranlı'ya rastlamanız mümkün" diye konuştu.

YATIRIMA GİDİYORLAR
Öte yandan Osmanbey, Bayrampaşa, Merter ve Laleli piyasasından çok sayıda tekstilcinin İran'da yatırım olanaklarını araştırdığı ifade ediliyor. Bayrampaşa'da faaliyet gösteren Yenidoğan Tekstil'in sahibi Doğan Bakırcı, "İran'da tüketim ve alım gücü yüksek. Ürettikleri kendilerine yetmiyor. Son dönemde sadece tekstil değil İran'a gıda alanında da çok sayıda yatırımcı gitmeye başladı" dedi.

ARZ FAZLASI VAR
İlker Karataş, Osmanbey'den yapılan ihracatın özellikle Ukrayna'daki sıkıntılı süreçle birlikte oldukça zayıfladığını söyledi. Karataş, "Türkiye'nin etrafında yangın var. İhracatımızın her zaman artacağı düşüncesiyle üretimimizi artırmıştık. Ancak daralan pazarlar nedeniyle şu anda ürünlerde arz fazlası var" dedi. İran'ın piyasaya moral olacağının altını çizen Karataş, "Osmanbey geniş pazar çeşitliliğine sahip. Bu süreci de atlatacağız" diye konuştu. Öte yandan son dönemde Osmanbey'in yanı sıra Laleli ve Merter'deki hazır giyim firmaları kendilerini tanıtmak ve ihracatı artırmak için Afrika'dan Rusya'ya tanıtım turları yapmaya başladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İran Osmanbey’e geri döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN