Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İthalat kararı kasayı dolduracak

Giriş Tarihi: 15.8.2014 13:41
AB ülkeleri ve ABD'den gıda ithalatını bir yıl süreyle durduran ve başta süt ve süt ürünleri olmak üzere Türkiye'den gıda ithalatı yapmak üzere harekete geçen Rusya ile Türkiye arasında ilk resmi görüşme gerçekleşti. İki ülke heyetleri arasındaki görüşmede, mutabakat sağlanma noktasına gelindiği kaydedildi.

Konuya ilişkin görüşlerini paylaşan Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği (ASÜD) Başkanı Harun Çallı, "ASÜD olarak Rusya'ya süt ve süt ürünleri ihracatı konusunda karşılıklı olarak uzun zamandır çalışıyoruz. Rusya olmak istediğimiz bir pazar." dedi.

Rusya heyetinin, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın kendilerine verdiği garantiyi kabul etmeye hazır olduklarını söylediğini hatırlatan Çallı, sertifikalar üzerinde en kısa zamanda anlaşma sağlanacağını ve bu sürenin uzun olmayacağını ümit ettiklerini kaydetti.

Türkiye'den talebin peynir, yoğurt, tereyağı, süt tozu ve dondurma gibi ürünlerde yoğunlaşacağını belirten Çallı, "Bizler bu ürünleri halihazırda pek çok ülkeye ihraç ediyoruz. Yani, bu ürünlerde dünya pazarındayız. Rusya'ya da ihraç edebilecek konumdayız. Rus yetkililer önümüzdeki dönemde gümrük vergileri ve işlemleri gibi konularda kolaylık sağlayabileceklerini belirtiyorlar. Durum böyle olursa ürünlerimizi rahatlıkla ihraç edebiliriz." dedi.

Rusya pazarının oldukça önemli bir fırsat olduğuna değinen Çallı, Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği olarak hedeflerinin tek bir pazara yoğunlaşmaktan ziyade ihracat yapılan ülke sayısını artırmak ve bu pazarlarda kalıcı olmak olduğunu vurguladı. Bunu sağlamak için AB'ye süt ve süt ürünleri ihracatının önündeki engelin geçen yıl aşıldığını hatırlatan Çallı, şimdi bunun devamı niteliğinde yeni bir projeye imza attıklarını söyledi. Çallı, önceliklerinin, daha fazla sayıda Türk firmasının daha fazla ülkeye ihracat yapmasının ve ürünlerinin tüm dünya pazarlarında yer almasını sağlamak olduğunun altını çizdi.

Rusya'nın ABD ve AB ülkelerinden yıllık ithal ettiği süt ve süt ürünleri ithalatı ile de ilgili bilgi veren ASÜD Başkanı Çallı, Rusya'nın ABD'den süt ve süt ürünleri ithalatının çok düşük seviyede olduğunu, ülkenin süt ürünlerini başta Hollanda, Litvanya, Danimarka ve Finlandiya olmak üzere AB ülkelerinden ithal ettiğini kaydetti.

Yıllık peynir tüketimi 805 bin ton olan Rusya, bu miktarın 350-360 bin tonunu ithalat yolu ile karşılıyor. Toplam tüketimin 338 bin ton olduğu tereyağında ihtiyacının önemli kısmı kendi üretimiyle karşılayan Rusya, 130 bin ton civarında ithalat yapıyor. Rusya, 100 bin ton yağsız süt tozu, 30 bin ton civarında da yağlı süt tozu ithalatı yapıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İthalat kararı kasayı dolduracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN