Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Büyüme katlanarak devam ediyor"

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Türkiye'de geri giden, kötü olan hiçbir şey yok. Aksine büyüme, katlanarak devam ediyor" dedi.

Giriş Tarihi: 16.8.2014 21:09
Zeybekci, Buharkent ilçesinde düzenlenen "Taze İncir Festivali"nde yaptığı konuşmada, cumhurbaşkanı seçiminin gerçekleştirildiği 10 Ağustos'un, demokrasi ve cumhuriyet için çok önemli bir gün olduğunu söyledi.

Bundan böyle Türkiye'nin büyümesi ve ilerlemesinin durdurulamayacağını belirten Zeybekci, milletin, iradesiyle bu kapıyı açtığını anlattı.

Anadolu'nun, bundan sonra daha bereketli olacağını vurgulayan Zeybekci, "10 Ağustos, Gazi Mustafa Kemal'in gösterdiği muasır medeniyet seviyesi ve daha ilerisine yürüyüşte bir dönüm noktasıydı. 11 Ağustos, daha özgür, daha demokratik, evrensel hukukun egemen olduğu, artık ülkemizde kısır kavgaların, siyasi çekişmelerin daha az olacağı yeni dönemin ilk günüydü, açılış kapısıydı. O kapıyı bu millet, çok güçlü bir şekilde açtı. Milletin iradesinin önünde saygıyla eğiliyoruz" diye konuştu.

Zeybekci, Türkiye'de uzun bir dönemin siyasi çekişmelerle geçtiğini, bundan sonra iktidar ve muhalefetle yeni dönemin daha açık ve ferah olacağını dile getirdi. Bu sürecin, yeni anayasanın da başlangıcı olacağını bildiren Zeybekci, şunları kaydetti:

"Birbiri ardına açıklanan istihdam, cari açık, dış ticaret açığı ve ihracat rakamları, Türkiye'deki büyüme ve gelişmeyi gözler önüne seriyor. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in değerlendirmelerine anlam verilemiyor. Türkiye'de geri giden, kötü olan hiçbir şey yok. Aksine büyüme, katlanarak devam ediyor. Onun için biz yolumuza bakarız. Allah'ın izniyle Türkiye, 2023'te dünyanın ilk 10 büyük, Avrupa'nın 3'üncü büyük ekonomisi olacak. Türkiye'nin milli geliri, 10 yılda 230 milyar dolardan 820 milyar dolara geldi, önümüzdeki 10 yılda 2 trilyon dolara ulaşacak. İhracat 35 milyar dolardan 157 milyar dolara geldi. Önümüzdeki 10 yılda 500 milyar dolar artı hizmet gelirleri olacak. Biz de bakanlık olarak bundan sonra ihracatçımızı desteklemeye devam edeceğiz. Allah bir afet, bela vermediği sürece her günümüz, bir önceki günden iyi olacak."

Daha sonra üreticilerin incirlerini inceleyen Zeybekci, "En İyi İncir Yarışması"nda dereceye giren çiftçilere ödüllerini verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Büyüme katlanarak devam ediyor"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN