Fitch’den Akbank’a övgü

Giriş Tarihi: 16.8.2014 12:57

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Akbank için daha önce 24 Haziran’da açıkladığı kredi derecelendirme notu ile ilgili ayrıntılı raporunu 15 Ağustos’ta yayımladı.

Fitch, Akbank'ın bugüne kadar farklı ekonomik konjonktürlerde başarılı bir performans gösterdiğini vurguladı ve raporunda konuyla ilgili şu değerlendirmelere yer verdi:

"Akbank'ın uzun dönemli hedefi sağlıklı ve sürdürülebilir büyüme. Orta ve uzun vadeli hedeflerini başarıyla gerçekleştiren banka verimlilikte de Türk bankacılık sektörüne öncülük ediyor. Akbank'ın güçlü kredilendirme politikası ve geleneksel olarak Türkiye'nin önde gelen kurumsal şirketlerine olan odağı bankanın yüksek aktif kalitesini destekliyor. Akbank, bu yüksek aktif kalitesi ve güçlü sermaye yapısından taviz vermeden hedeflediği segmentlerde pazar paylarını artırmayı da sürdürüyor. Banka ayrıca Fitch tarafından hesaplanan yüzde 13.49 seviyesindeki sermaye yeterlilik oranı ile sermaye yeterliliği kapsamında emsal grup bankaların da önünde bulunuyor.

Akbank istikrarlı bir yönetim yapısına sahip. Yönetim Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu Şeref Başkanı Türkiye'nin önde gelen ailelerinden Sabancı Ailesi'nin üyeleri ve çok başarılı birer iş insanı. Banka yöneticileri tecrübeli ve bankacılık sektöründe yüksek itibara sahip. Bu güçlü yönetim yapısı, bankanın stratejilerini değişen iş ortamına hızla adapte ediyor ve Türk ekonomisindeki çalkantılı dönemler de dahi bankayı başarıyla yönetmeyi sürdürüyor."

Akbank'ın risk yönetimi sistemlerinin düzenli olarak test edildiğini söyleyen Fitch, bankanın risk yönetim modellerini düzenlemeler ve değişen ihtiyaçlar kapsamında yenilediğini ve güçlü olduğunu da belirtti.

Hedeflerinin 'Kalıcı Liderlik' olduğunu vurgulayan Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, "Kredi derecelendirme kuruluşlarının yaptığı değerlendirmeler Akbank olarak bankamızı gururlandırıyor. Başarılarımızın ve stratejilerimizin farklı kuruluşlar tarafından takdir görmesinden memnuniyet duyuyoruz. Sektörümüze öncülük etmeyi sürdüreceğiz." dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fitch’den Akbank’a övgü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN