Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fitch'ten Akbank'a övgü

Akbank'ın verimlilikte sektöre öncülük ettiğine işaret eden Fitch, güçlü yönetim yapısının bankayı çalkantılı dönemlerde bile başarıya taşıdığına vurgu yaptı

Giriş Tarihi: 17.8.2014
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Akbank'ın bugüne kadar farklı ekonomik konjonktürlerde başarılı bir performans gösterdiğine işaret etti. Fitch, Akbank için daha önce 24 Haziran'da açıkladığı kredi derecelendirme notu ile ilgili ayrıntılı raporunu 15 Ağustos'ta yayımladı. Akbank'ın uzun dönemli hedefinin sağlıklı ve sürdürülebilir büyüme olduğunu belirten Fitch, orta ve uzun vadeli hedeflerini başarıyla gerçekleştiren bankanın verimlilikte de sektöre öncülük ettiğine işaret etti.

PAZAR PAYI ARTIYOR

Akbank'ın güçlü kredilendirme politikası ve geleneksel olarak Türkiye'nin önde gelen kurumsal şirketlerine olan odağının, bankanın yüksek aktif kalitesini desteklediğini bildiren Fitch, "Akbank, bu yüksek aktif kalitesi ve güçlü sermaye yapısından taviz vermeden hedeflediği segmentlerde pazar paylarını artırmayı da sürdürüyor. Banka ayrıca yüzde 13.49 seviyesindeki sermaye yeterlilik oranı ile emsal bankaların da önünde bulunuyor" tespitinde bulundu. Akbank'ın istikrarlı bir yönetim yapısına sahip olduğunun altını çizen Fitch, "Yönetim kurulu başkanı ve şeref başkanı Türkiye'nin önde gelen ailelerinden Sabancı Ailesi'nin üyeleri ve çok başarılı iş insanları. Banka yöneticileri tecrübeli ve bankacılık sektöründe yüksek itibara sahip. Bu güçlü yönetim yapısı, bankanın stratejilerini değişen iş ortamına hızla adapte ediyor ve Türk ekonomisindeki çalkantılı dönemler de dahi bankayı başarıyla yönetmeyi sürdürüyor" değerlendirmesini yaptı.

HEDEF: KALICI LİDERLİK

Fitch ayrıca, bankanın risk yönetim modellerini düzenlemeler ve değişen ihtiyaçlar kapsamında yenilediğini ve güçlü olduğunu da belirtti. Hedeflerinin 'Kalıcı Liderlik' olduğunu vurgulayan Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, "Kredi derecelendirme kuruluşlarının yaptığı değerlendirmeler bankamızı gururlandırıyor. Sektörümüze öncülük etmeyi sürdüreceğiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fitch'ten Akbank'a övgü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN