İhracata sabotaj

500 milyar dolarlık ihracat hedefi sigorta tehlikesiyle karşı karşıya. Üretimde yanıcı madde kullandığı için sigortalanmayan binlerce firma, kredi alamadığı için ihracat yapamıyor

Giriş Tarihi: 17.8.2014
Sigorta firmalarının yüksek riskli sektörleri sigortalamama ısrarı, Türkiye'nin 2023'te 500 milyar dolarlık ihracata ulaşma hedefine büyük darbe vuruyor. Öyle ki bu hedefe kilitlenen birçok şirketin sigortacılardan beklenen desteği bulamadığı ortaya çıktı. Çünkü sigorta şirketleri, yüksek riskli oldukları gerekçesiyle Türkiye'nin en önemli ihracat kalemleri arasında yer alan sektörleri sigorta kapsamından çıkarıyor. Üretiminde yanıcı madde kullanan mobilya, ahşap, plastik, ayakkabı, palet, kibrit, ambalaj ve boya gibi kimyevi madde üreten firmaların sigorta teminatını karşılamayan şirketler, ihracat hedefini baltalamaya başladı. Sigorta Aracıları ve Acenteler Derneği (SAAD) Başkanı İrfan Uzun, özellikle yabancı sigorta şirketlerinin Türkiye'ye gelmesinden sonra mevcut firmaların üretim aşamasında yanıcı madde kullanan KOBİ niteliğindeki şirketlerin sigorta teminatını karşılamadıklarını dile getirdi.

ZARARIN YARISINI ÖDEMİYORLAR
Yaklaşık iki yıldır yüksek riskli oldukları gereçkesiyle bu sektörleri kimsenin sigortalamadığını anlatan Uzun, "Firmalar sigortalı olmadıkları için ne ihracat yapabiliyor ne de kredi alabiliyor. Tesisinde yangın çıkan bir palet firması sigortasını kaybetmemek ve kredi alabilmek için 80 bin liralık zararı cebinden ödemeyi göze aldı. Çıkmaza girip de kapısına kilit vuran işletmeler var. Ülke ekonomisi ciddi zararda" diye konuştu. Uzun, çoğu firmanın da kredi alabilmek için çok yüksek teminatlı ve muafiyetli sigortaya razı olduğunu belirtti. Muafiyetli sigorta, şirketin olası bir zarar ziyan karşısında belli bir meblağ ile sigortalandığı, zararının belirli bir bölümünün karşılanmadığı poliçe anlamına geliyor. Yani şirket 1 milyon liraya sigortaladığı firmaya yüzde 50 muafiyetli poliçe kesip 500 bin lirasını baştan ödemeyeceğini beyan ediyor. Firma da sırf kedi alıp ihracat yapmak için yüksek prim maliyetiyle muafiyetli poliçeye razı oluyor.

REASÜRANS YANAŞMIYOR
Bozacıoğlu Sigorta'nın sahibi Özcan Bozacıoğlu ise, sorunun diğer ayağında Reasürans'ın bulunduğunu söyledi. Bozacıoğlu, "Sigortacılar firmadan aldığı primin yarısını Reasürans'a ödeyerek riski paylaşıyor. Ancak Reasürans riskli gruplara ödeme yapmaya yanaşmayınca o da teminatı karşılamıyor" dedi.

BAHANE YARATIYORLAR
Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği Başkanı Hüseyin Çetin ise, "Sigorta şirketleri başımıza iş güvenliği uzmanı kesildi. Asli görevlerinin dışına çıkıyorlar. Sigorta yapmak için çok fazla şey talep ediyorlar. Olası bir yangın ya da su baskını durumunda ödeme yapmamak için bahane yaratmasınlar diye firmalar bu talepleri zor da olsa yerine getiriyor" dedi. Çetin, bu yüzden ihracatın ciddi anlamda riske girdiğini dile getirdi.

'STANDARTLARI YAKALAYACAKLAR'
Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği Genel Sekreteri Mehmet Kalkavan ise herhangi bir sektör veya alt sanayi grubuna sigorta sektörünce teminat verilmemesinin söz konusu olmadığını söyledi. "Başta plastik üreticileri ve kimya olmak üzere pamuk, çırçır, ahşap, kereste sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların, sigorta yaptırmada zorluklar yaşadığı konusu zaman zaman gündeme geliyor. Sigorta firmalarının portföylerinde söz konusu sektörlerin her birinde faaliyet gösteren birçok şirket var. Zamanla bu tesisler sigortasız kalmamak için standartlarını yükseltecek. Böylece milli gelirin kaynağı olan bu işletmelerde risk seviyesi aşağıya çekilecek, uzun vadede Türk ekonomisi kazanacak" açıklamasını yaptı.

ACENTELER DE ZORDA
Sigorta şirketlerinin ayakta kalmakta zorlandığını dile getiren Kurt Sigorta'nın sahibi Ayşe Kurt, "Mukavva firmasını sigortalayacaktım. Firma hasarsız olmasına rağmen sigorta şirketleri teminat vermedi. Biz de komisyonla ayakta durduğumuz için büyük sıkıntı yaşıyoruz" diyor. Han Grup Sigorta Genel Müdürü Halime Yılmaz ise, "Ayakkabı sektöründe faaliyet gösteren firma yanıcı maddeyle üretim yaptığı için teminat kapsamı dışında tutuluyor. Matbaalar da aynı şekilde. İş güvenliğiyle ilgili önlemleri alan firmaları bile sırf sektöründen dolayı sigortalamıyor" diye konuştu.

'TESİSİNİZ YANMASIN' DİYORLAR
Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı Ahmet Güleç, sektörde 30 bin işletmenin faaliyet gösterdiğini, sigorta şirketlerinin bu nitelikte olan firmalara ciddi zorluklar çıkardığını söyledi. "Öyle yüksek prim ve ağır şartlar koşuyorlar ki o işletmenin bunları karşılaması mümkün değil. 'Tesisiniz mümkünse yanmasın' diyorlar. Sektörü riskli gördükleri için uğraşmak istemiyorlar. Şu anda yaklaşık 20 bin işletme bu sorunla karşı karşıya" diyen Güleç, birkaç yangının tüm sektöre mal edildiğini belirtiyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracata sabotaj
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN