AB'den Rus ambargosuna karşı önlem

AB Komisyonu, çabuk çürüyen bazı meyve ve sebzelerin Rusya'nın gıda ambargosundan etkilenmemesi için 125 milyon avroluk kaynağı devreye sokma kararı aldı.

Giriş Tarihi: 18.8.2014 14:39 Güncelleme Tarihi: 18.8.2014 14:40

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Rusya'ya yönelik ekonomik içerikli yaptırımlara karşı bu ülkenin devreye soktuğu "gıda ambargosu" uygulamasının ilgili sektörleri olumsuz etkilememesi amacıyla çabuk çürüyen bazı meyve ve sebzeler için kasım sonuna kadar 125 milyon avroluk kaynağı devreye sokma kararı aldı.

AB Komisyonu'nun Tarım ve Kırsal Kalkınmadan Sorumlu Üyesi Dacian Cioloş'un sözcüsü Roger Waite, bu kaynağın domates, havuç, beyaz lahana, biber, karnabahar, salatalık, turşuluk salatalık, elma, mantar, armut, üzüm, kırmızı meyveler ve kivi için kullanılacağını söyledi.

Bu ürünlerin, mevsimi olması, çoğu için depolama ya da derhal alternatif pazar bulma imkanı bulunmaması nedeniyle seçildiği belirtiliyor.

AB Komisyonu'nun ayırdığı kaynak, pazardan çekerek ücretsiz dağıtma ve hasadı yapılamayan ürünler için telafi amacıyla kullanılacak.

AB Komisyonu'ndan yapılan açıklamada, Rusya'nın uyguladığı ambargodan etkilenen sektörler için pazarların yakından izlenmeye devam edileceği belirtilerek, yoğun şekilde Rusya'ya ihracata bağımlı olan diğer sektörlerin desteklenmesinden kaçınılmayacağı ifade edildi.

Çabuk çürüyen bazı meyve ve sebzeler için alınan önlemlerin benzerlerinin, hayvansal ürünler için de devreye sokulmasının değerlendirildiği belirtiliyor.

AB tarım ve balıkçılık bakanlarının Rus ambargosunun etkileri konusunda detaylı görüşmeler yapmak için eylül ayı başında Brüksel'de bir araya gelmeleri öngörülüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB'den Rus ambargosuna karşı önlem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN